Menu Region

Agencja wyjątkowej pracowitosci

Agencja wyjątkowej pracowitosci

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Janina Paradowska, publicystka

Prześlij Drukuj
Dzięki ujawnieniu przez "Gazetę Wyborczą" kolejnego etapu polowania na szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Krzysztofa Bondaryka wiemy nareszcie, czym się zajmuje Centralne Biuro Antykorupcyjne.
Dotychczas działalność tej formacji objęta była tak wielką tajemnicą, że nawet Sejmowa Komisja do spraw Służb Specjalnych niewiele na ten temat wiedziała.

Komisje śledcze dowiadywały się, dość ogólnie zresztą, o sukcesach i wyjątkowej apolityczności tej służby, a roczne sprawozdania przedkładane Parlamentowi są dokumentami pozbawionymi w zasadzie informacji, co jest o tyle zrozumiałe, że tajne operacje nie powinny być przedmiotem publicznej analizy dokonywanej przez Wysokie Izby.

Teraz nasza wiedza jest wręcz porażająca. Oto do sprawdzenia oświadczenia majątkowego szefa ABW, czyli jednej osoby, zaangażowano trzech agentów, którzy, jak wiadomo, stanowią creme de la creme polskich służb specjalnych.

Agenci w ciągu kilku miesięcy wykonali gigantyczną pracę, wysyłając prawie 400 pytań do 198 instytucji finansowych, w tym 61 banków, 43 domów maklerskich, 23 funduszy inwestycyjnych i 65 firm ubezpieczeniowych, z zapytaniem, czy szef ABW lub jego żona ulokowali w nich pieniądze.

Na to wszystko musieli uzyskać zgodę sądu, czyli zaangażowanie wymiaru sprawiedliwości było proporcjonalnie duże w czasie, gdy obywatele skarżą się, że ich sprawy czekają latami. Żeby było ciekawiej, szukali pieniędzy, których istnienie nie było tajemnicą. Szef ABW otrzymał je legalnie, na znane CBA konto, opodatkował je i wykazał w rejestrze korzyści.

Ponieważ, jak ogólnie wiadomo, CBA nigdy nie działa z pobudek politycznych, a wyłącznie kierując się dobrem wyższym, można założyć, że z równą starannością bada wszystkie oświadczenia majątkowe.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się