Menu Region

Międzynarodowy Fundusz Walutowy pomoże Islandii

Międzynarodowy Fundusz Walutowy pomoże Islandii

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Kraje członkowskie Międzynarodowego Funduszu Walutowego osiągnęły porozumienie w sprawie pożyczki dla Islandii, dotkniętej przez kryzys finansowy i gospodarczy. Dyrektor Funduszu Dominique Strauss-Kahn poinformował, że głosowanie w sprawie akceptacji porozumienia przez Radę Gubernatorów odbędzie się w środę.
Występując na konferencji prasowej przy okazji szczytu G20 w Waszyngtonie Strauss-Kahn nie ujawnił jednak, jakiej wysokości będzie to pomoc. Według nieoficjalnych informacji, Islandia zwróciła się o około 2 miliardy dolarów.

Islandzki system finansowy upadł pod wpływem kryzysu światowego, a rząd przejął kontrolę nad największymi bankami. Bank centralny ostrzegł, że inflacja na początku 2009 roku sięgnie 20 procent, a bezrobocie pod koniec przyszłego roku - 10 procent.

Na początku listopada polskie ministerstwo finansów poinformowało, że Polska pożyczy Islandii 200 milionów dolarów. Będzie to cześć pakietu pomocowego MFW dla tego kraju. Oprócz Polski pieniądze dadzą też Wielka Brytania, Holandia i państwa skandynawskie. Na Islandii żyje około 10 tysięcy Polaków.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się