Menu Region

Milczenie papieży przerwał dopiero Jan Paweł II

Milczenie papieży przerwał dopiero Jan Paweł II

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

1Komentarz Prześlij Drukuj
Pius XII milczał na temat zagłady narodu żydowskiego, ale Paweł VI nie mówił też głośno o tym, co działo się za żelazną kurtyną. Milczenie papieży przerwał dopiero Jan Paweł II, który upomniał się o prawa człowieka. W watykańskim dzienniku "L'Osservatore Romano" pisze o tym włoski historyk Andrea Riccardi.
Profesor Riccardi, założyciel rzymskiej Wspólnoty św. Idziego na Zatybrzu, powraca w swoim szkicu do kwestii milczenia Piusa XII na temat zbrodni hitlerowskich, szczególnie na temat Holokaustu. Włoski historyk przyznaje, że było ono podyktowane "polityczno-dyplomatyczną metodą Stolicy Apostolskiej" i przypomina, że pod tym względem kontynuatorem papieża Pacellego był Paweł VI. Ponieważ przedmiotem jego troski był los katolików w krajach rządzonych przez komunistów, papież starał się nawiązać kontakt z ich rządami.
Było oczywiste, zauważa profesor Riccardi, że polityka ta wymagała zmiany publicznego stanowiska wobec komunizmu. To, co niektóre środowiska katolickie interpretowały jako wolę dialogu z marksizmem, było w rzeczywistości "aktem gorzkiego realizmu" - stwierdza autor. Dodaje, że w tym samym czasie prawdziwe oblicze komunizmu obnażał Aleksander Sołżenicyn.

Dopiero w 1978 roku, po wyborze Karola Wojtyły, papież, choć kontynuował politykę kontaktów z rządami komunistycznymi, zaczął mówić głośno o prawach człowieka- kończy swoje uwagi w "L'Osservatore Romano" Andrea Riccardi.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Papiez posluszy Ameryce

+15 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

hokus-pokus (gość)  •

Papiez zaczal glosno mowic o prawach czlowieka, kiedy Ameryka dala wyrazny sygnal. Ot typowa polityka zwrocona glownie przeciw ZSRR, bo troska o prawa ludzkie nie byla tak drobiazgowa i gorliwa w stosuku do krajow bliskich Ameryce i Watykanowi np. Chile prezydenta Pinocheta czy wobec krajow arabskich. Kosciol byl i nadal pozostaje glownym hamulcowym w kwestii upowszechniania idei wolnosci rownosci i braterstwa w nowozytnym spoleczenstwie. W strukturach i dzialalnosci Kosciola wciaz widoczne sa pozostalosci glebokiego sredniowiecza.

odpowiedzi (0)

skomentuj