Menu Region

Szczyt G20: Będzie większa kontrola nad instytucjami...

Szczyt G20: Będzie większa kontrola nad instytucjami finansowymi

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Uczestnicy szczytu G20 w Waszyngtonie zgadzają się na wprowadzenie dodatkowych mechanizmów kontroli nad instytucjami finansowymi. Rozbieżności dotyczą skali rządowych interwencji dla zahamowania recesji.
Plan, który mają przyjąć przywódcy najbogatszych państw świata i największych krajów rozwijających się przewiduje zaostrzenie regulacji i większą przejrzystość rynków finansowych. Zakłada on wprowadzenie bardziej czytelnych reguł księgowych, które pozwolą inwestorom na lepszą ocenę ryzyka. Jedna z koncepcji przewiduje powołanie międzynarodowego "kolegium nadzorców", którego zadaniem będzie monitorowanie rynków finansowych i obowiązujących na nich regulacji.


Punktem spornym podczas dyskusji członków G20 jest zakres państwowych interwencji, które miałyby pobudzić światową gospodarkę. Brytyjski premier Gordon Brown i inni przywódcy europejscy opowiadają się za równoczesnym wprowadzeniem we wszystkich krajach pakietów stymulacyjnych. Jednak administracja George'a Busha chłodno przyjęła tę propozycję.

Przedstawiciele G20 podkreślają, że waszyngtoński szczyt jest pierwszym z serii tego typu spotkań. Kolejne miałby się odbyć wiosną przyszłego roku, czyli już po objęciu funkcji prezydenta USA przez Baracka Obamę.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się