Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KUL: Cenne dzieła sztuki po 80 latach ujrzą światło dziennie

IL
KUL: Cenne dzieła sztuki po 80 latach ujrzą światło dziennie
KUL: Cenne dzieła sztuki po 80 latach ujrzą światło dziennie Małgorzata Genca
Średniowieczne rzeźby mistrzów, kolekcja miśnieńskiej porcelany, monet, wyroby z metalu i bogaty zbiór dzieł wybitnych malarzy z przełomu wieków. 27 czerwca eksponaty Pracowni Zbiorów Muzealnych Instytutu Historii Sztuki KUL w 80. rocznicę jej powstania, ujrzą nareszcie światło dzienne. Pod koniec czerwca ponad 150 eksponatów, zostanie zaprezentowanych na wystawie w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Ta niezwykle cenna kolekcja sztuki, po raz pierwszy zostanie pokazana publicznie.

- Chcemy pokazać na konkretnych przykładach, jak rozwijała się nasza kolekcja począwszy od lat 50. do współczesności O miejscu zorganizowania wystawy zadecydowały nasze dobre stosunki z muzeum w Suwałkach. Dla niego to podwójnie wyjątkowe wydarzenie, ponieważ inauguruje działalność wystawienniczą w swojej siedzibie po kapitalnym, trwającym kilka lat remoncie - wyjaśnia magister Krzysztof Przylicki z pracowni zbiorów muzealnych KUL.

Historia zbiorów zgromadzonych na KUL sięga 1932 roku. Wtedy własną kolekcję dzieł sztuki ofiarował uczelni kanonik ks. Jana Władziński, pionier idei ratowania i konserwacji zabytków. W zamian za dar, władze uniwersytetu zobowiązały się, że otoczą go szczególną opieką. Przed wojną kolekcja liczyła ponad 4 tys. obiektów. Niestety w grudniu 1939 r., cały zbiór padł łupem gestapo i został rozproszony. Na suwalskiej wystawie zaprezentowane zostaną tylko dwa ocalałe obiekty: kamienna głowa św. Anny oraz portret dziewczynki nieznanego malarza z XIX w.

- Kilkanaście lat temu ze zrabowanej przez Niemców kolekcji ponad dwóch tysięcy monet, cudem trafiły do nas aż 343 numizmaty. Okazało się, że okupanci zdeponowali je na Wawelu. Dopiero w 1994 r. powiązano je z kolekcją ks. Władzińskiego i oddano uczelni - wyjaśnia Krzysztof Przylicki.

Po wojnie władze uniwersytetu w celu odbudowania kolekcji, zwróciły się do muzeów kościelnych z prośbą o wytypowanie z ich zbiorów obiektów dla KUL. W ten sposób, dzięki darom innych ośrodków i donacjom prywatnych osób, kolekcja liczy dziś 1687 sztuk.

Do największych perełek w zbiorze, zaliczyć można rzeźbę św. Sebastiana z początku XVI w., autorstwa Mistrza Poliptyku z Gościszowic oraz "Wysokogórski pejzaż z Lotem i jego córkami", pędzla Martena I van Valckenborch'a, namalowany po 1600 roku. Oprócz nich, zwiedzający suwalską wystawę będą mogli podziwiać m.in. dzieła Jana Matejki, Leona Wyczółkowskiego, Jerzego Kossaka, Nikifora, Rafała Malczewskiego oraz Tymona Niesiołowskiego.

Warto dodać, że Instytut Historii Sztuki KUL jest jedynym w Polsce, który posiada takie zbiory. To dzięki temu, studenci mają możliwość obcowania z dziełami sztuki, które mają dosłownie na wyciągnięcie ręki i mogą się na nich uczyć.

Wystawa pt. "Odkrywanie. Sztuka polska i europejska w zbiorach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II" będzie czynna od 27 czerwca do 30 października, w Muzeum Okręgowym w Suwałkach, ul.T. Kościuszki 31.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski