Menu Region

Zabity wódz bojówek w Kolumbii

Zabity wódz bojówek w Kolumbii

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

WB

Prześlij Drukuj
Kolumbijska armia tryumfuje. Bomba zrzucona na jedną z baz marksistowskich partyzantów z organizacji FARC zabiła twórcę organizacji Pedro Marina, szerzej znanego jako Manuel Marulanda.

78-letni Marulanda od 40 lat próbował obalić rząd i stał na czele partyzanckiej armii, która liczyła nawet 15 tys. żołnierzy. Jego ludzie kontrolują znaczną część kraju i finansują walkę z narkotyków i porwań dla okupu.

Marulanda był głównym ideologiem i naczelnym wodzem armii - uchodził za wirtuoza wojny partyzanckiej.

Jego śmierć może oznaczać początek końca czterdziestoletniej wojny domowej w Kolumbii. Pozbawiona przywódcy organizacja może się rozpaść. Na to razie liczy kolumbijski rząd. 40-letni konflikt, w który zaangażowane są też równie bezlitosne prawicowe bojówki pochłonął już dziesiątki tysięcy ofiar.

Tymczasem wczoraj ofiary w Kolumbii pochłonęła nie wojna, a natura. W trzęsieniu ziemi i wywołanym przez nie lawinach błota zginęło co najmniej sześć osób.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się