Menu Region

Nicolas Sarkozy: Tarcza USA nie zapewni bezpieczeństwa...

Nicolas Sarkozy: Tarcza USA nie zapewni bezpieczeństwa Europie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Adam Synowiec

Prześlij Drukuj
Przez co najmniej pół roku rosyjskie rakiety atomowe z Kaliningradu nie będą zagrażać Polsce, wynika z optymistycznej wypowiedzi prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego po wczorajszym szczycie UE - Rosja w Nicei.
Ale Sarkozy jednocześnie przyznał, że instalacje tarczy antyrakietowej USA, która ma powstać w Polsce i Czechach, nie wzmocnią bezpieczeństwa w Europie.

Za te słowa skrytykował prezydenta Francji czeski rząd. Zdaniem czeskiego wicepremiera do spraw europejskich Alexandra Vondry Francja nie ma mandatu do występowania w tej sprawie.
Unia Europejska nie chciała zostać wmieszana w podgrzewany przez Kreml spór pomiędzy Rosją a Ameryką o tarczę antyrakietową. Z drugiej strony, i Moskwie, i Brukseli zależało, żeby na sobotnim szczycie G20 w Waszyngtonie pokazać, że "Europa mówi jednym głosem", jak ujął to prezydent Rosji.

Wygląda na to, że w Nicei Miedwiediew załatwił więcej niż Sarkozy i Barroso. Zmusił on Unię do zajęcia się - poza ekonomią i umową o partnerstwie z Moskwą - także swoim pomysłem nowego paktu bezpieczeństwa dla Europy i świata.

Jak twierdzi Nicolas Sarkozy, zaproponował prezydentowi Rosji, by ten nie rozmieszczał wymierzonych w Polskę rakiet w Kaliningradzie do czasu rozpoczęcia dyskusji o nowym pakcie bezpieczeństwa w Europie, czyli do konferencji OBWE, która odbędzie się w połowie 2009 r. Jak twierdzi Sarkozy, rosyjski prezydent pozytywnie odniósł się do jego pomysłu.

Jednocześnie dwuznacznie zabrzmiała wypowiedź Miedwiediewa w Nicei. Zasugerował on, że to Unia powinna zadbać, by do czasu powstania nowego paktu dla Europy kraje samodzielnie nie podejmowały inicjatyw, które mogą wpływać na bezpieczeństwo na kontynencie. Sugerując, że chodzi o umowy Polski i Czech z USA w sprawie tarczy. Dodał, że ostatnie militarne decyzje Rosji to tylko reakcja na działania "innych krajów".

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się