Menu Region

Oto prawdziwa twarz Władimira Putina

Oto prawdziwa twarz Władimira Putina

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Charles Bremner "The Times"

1Komentarz Prześlij Drukuj
Doradca "Sarko" zdradza kulisy rozmów na Kremlu. Putin porównał prezydenta Gruzji do Husajna.
Jean-David Levitte, dyplomatyczny doradca Nicolasa Sarkozy'ego, twierdzi, iż Władimir Putin zamierzał obalić prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego. Chciał też - jak się wyraził - "powiesić go za jaja". Służba prasowa rosyjskiego premiera zaprzeczyła tym doniesieniom.

Levitte rozmawiał z francuskim dziennikiem "Le Nouvel Observateur". Szef rosyjskiego rządu miał przedstawić zarys swoich zamierzeń prezydentowi Francji, gdy ten przyleciał do Moskwy 12 sierpnia na rozmowy w celu wypracowania porozumienia na temat zawieszenia broni po rosyjskiej inwazji na tereny północnej Gruzji.

Przebywający właśnie w Paryżu Saakaszwili roześmiał się nerwowo, gdy we francuskim radiu usłyszał o groźbie Putina. Oświadczył też, iż go o niej informowano.

Sarkozy znał raporty agencji wywiadowczych mówiące, że rosyjska armia planuje obalenie Saakaszwilego i zainstalowanie w Gruzji rządu marionetek. Biorący udział w rozmowach na Kremlu Levitte twierdzi, że prezydent Francji powiedział Putinowi, iż świat nie zaakceptuje tego typu rozwiązania. - Powieszę Saakszwilego za jaja - miał odpowiedzieć premier Rosji. - Powiesisz? - zapytał Sarkozy. - Czemu nie? Amerykanie powiesili Saddama Husajna - odparował Putin.

- Tak, ale czy chcesz skończyć jak Bush? - spytał przywódca Francji. Putin na chwilę stracił rezon. - Niech będzie, punkt dla ciebie - odpowiedział.

Treść rozmowy podano do publicznej wiadomości w czwartek, tuż przed spotkaniem Saakaszwilego z Sarkozym w Paryżu. Zaraz po nim prezydent Francji udał się do Nicei, gdzie przewodniczył szczytowi UE - Rosja z udziałem prezydenta Dmitrija Miedwiediewa.

Sztab Sarkozy'ego twierdzi, że rozmowa na Kremlu stanowiła punkt przełomowy. Wtedy właśnie miał on przekonać Putina i Miedwiediewa, by poskromili zapędy rosyjskich dowódców zdecydowanych zająć całą Gruzję.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

brednie

+13 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ur1952 (gość)  •

nawet dziecko w to nie uwierzy.

odpowiedzi (0)

skomentuj