Menu Region

W Czechach nieletni przestępcy jak dorośli

W Czechach nieletni przestępcy jak dorośli

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Katerina Perknerova

2Komentarze Prześlij Drukuj
Nowy kodeks karny, uchwalony przez czeski parlament, obniża granicę odpowiedzialności karnej do 14 lat.
- Stworzyliśmy szansę na to, aby od 2010 r. obowiązywało u nas nowoczesne prawo karne - powiedział po głosowaniu Jiří Pospíšil, minister sprawiedliwości. Parlament przyjął poprawkę posła Radima Chytka (ODS) o obniżeniu granicy wieku odpowiedzialności karnej z 15 na 14 lat. Oznacza to, że dzieci będą otrzymywać dowody osobiste, mając 14 lat.

- Kryminalizacja czternastoletnich dzieci to najgorsze, co mogliśmy uchwalić - mówił rozgoryczony Vojtěch Filip, wiceprzewodniczący Izby Poselskiej i szef Komunistycznej Partii Czech i Moraw (KSČM).

Komunistów rozwścieczyło także to, że w kodeksie pozostały paragrafy, według których komunizm jest porównywalny z nazizmem i tak samo karany. Dlatego też posłowie KSČM nie poparli nowego kodeksu.
Izba Poselska odrzuciła za to propozycję Zielonych dotyczącą legalizacji marihuany. Nie przeszedł też projekt ludowców, by karać pozbawieniem wolności do jednego roku za publiczne proponowanie usług seksualnych.

Akceptację zyskał natomiast projekt Ivana Langera, ministra spraw wewnętrznych - notorycznym chuliganom sąd może wydać zakaz uczestniczenia w imprezach sportowych i kulturalnych nawet na dziesięć lat. Deputowani poparli też inicjatywę Pavla Ploca, posła Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (ČSSD), by karać każdego, kto udostępni sportowcom środki zabronione, anaboliki lub inne specyfiki hormonalne, szkodliwe dla zdrowia.

Socjaldemokratom udało się też przeforsować zachowanie dwudziestoletniego terminu przedawnienia dla przestępstw popełnionych w związku z prywatyzacją.

Projekt zaostrza kary więzienia za szczególnie ciężkie przewinienia przeciw życiu i zdrowiu. W przypadku morderstwa z 15 na 20 lat, umyślnego i ciężkiego uszkodzenia ciała z 10 na 12 lat, a lekkiego z 2 na 3 lata. Osoby uchylające się od obowiązku utrzymywania nieletniego czeka kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Znęcanie się nad osobą powierzoną opiece będzie karane 12 latami pozbawienia wolności, zamiast jak dotychczas 8. Natomiast za znęcanie się nad zwierzętami grożą już nie dwa, ale trzy lata więzienia.

Tłum. Beata Bęben
2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

14-nastoletni przestępcy

+40 / -33

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pingwin (gość)  •

gdy nie ma pomysłów jak zająć dzieci aby weszły w dorosłość pokonując z trudem swoją niestabilność emocjonalną- czeskie prawo proponuje wiezienie.Wyłącznie świadczy to o zmianie kierunku rządzących prawem, z psychologiczno- wychowawczego na cyniczno-barbarzynski.

odpowiedzi (0)

skomentuj

14-nastoletni przestepcy

+44 / -29

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

eskimos (gość)  •

Brawo Czesi.

odpowiedzi (0)

skomentuj