Menu Region

Kopalnia w Tomisławicach? Ekolodzy protestują

Kopalnia w Tomisławicach? Ekolodzy protestują

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Ekolodzy z Greenpeace zapowiadają wielką demonstrację przeciwko budowie nowej odkrywki węgla brunatnego w Tomisławicach w pobliżu jeziora Gopło.
Zdaniem ekologów inwestycja ta doprowadzi do wysychania jeziora i zniszczy cały ekosystem. W manifestacji ma wziąć udział około tysiąca osób. Miasteczko Greenpeace, wyrosło na skraju kopalnianej odkrywki Jóźwin koło Konina.

Rzecznik prasowy organizacji Jacek Winiarski, powiedział Radiu Merkury, że ta demonstracja będzie wyjątkowa ponieważ ekologów popiera też ludność lokalna.

Arkadiusz Michalski z konińskiej kopalni zapewnia, że Gopło jest bezpieczne. Podkreśla, że woda odprowadzana z odkrywki nie tylko nie dopuści do wyschnięcia jeziora ale także poprawi jakość jego wód.

Słowa konińskich górników potwierdza także przedstawiona wczoraj ekspertyza Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie. Według niej odkrywka "Tomisławice" nie wpłynie negatywnie na jezioro Gopło.

Ekspertyzę na temat oddziaływania na środowisko naturalne nowej odkrywki Kopalni Węgla Brunatnego "Konin" zamówił kilka miesięcy temu Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. To on zorganizował również dzisiejsze spotkanie w Piotrkowie Kujawskim, na którym przedstawiono szczegóły niezależnej ekspertyzy.

Według niej działalność wydobywcza kopalni nie doprowadzi do spadku poziomu wody w jeziorze Gopło, ani w innych okolicznych akwenach. O tym mówiły już wcześniejsze badania, którymi dysponuje Kopalnia Węgla Brunatnego "Konin".

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się