Szczerski: Nie będzie prostego powrotu do polityki L....

  Szczerski: Nie będzie prostego powrotu do polityki L. Kaczyńskiego. Działamy w innych warunkach

  Anita Czupryn

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Krzysztof Szczerski
  1/2
  przejdź do galerii

  Krzysztof Szczerski ©Bartek Syta

  - Dziś okoliczności są inne od tych, w których działał Lech Kaczyński. Prezydent Andrzej Duda nawiązuje natomiast do jego dziedzictwa i myśli strategicznej - mówi Krzysztof Szczerski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, w rozmowie z Anitą Czupryn.
  Czym będzie się wyróżniała prezydentura pana Andrzeja Dudy? Z zapowiedzi samego prezydenta wynika, że ma być aktywna, ale w czym będzie nawiązywać do prezydentury śp. Lecha Kaczyńskiego?
  Pan prezydent Duda wyraźnie mówił o dwóch wymiarach, które można określić jako wyznaczniki jego prezydentury. To otwartość i aktywność. Otwartość, chęć spotykania się z jak największą liczbą środowisk, również otwartość w wymiarze międzynarodowym. Podobnie aktywność, ona będzie dotyczyła zarówno polityki wewnętrznej, jak i zagranicznej.

  Prezydent równie chętnie będzie się spotykał ze środowiskami różniącymi się od niego światopoglądowo, np. z osobami LGBT? Takie pytania zawarła w swoim liście do prezydenta pani Wanda Nowicka.
  Prezydent Duda jest prezydentem wszystkich Polaków. O szczegóły proszę pytać pana prezydenta. To on jest, jak rozumiem, adresatem tego listu.

  Co to znaczy dla prezydenta Andrzeja Dudy kontynuacja prezydentury śp. Lecha Kaczyńskiego?
  Tu nie chodzi oczywiście o prostą kontynuację, dlatego że nie ma dwóch takich samych sytuacji. Także w polityce międzynarodowej. Dziś okoliczności są inne od tych, w których działał śp. prezydent. Nie ma więc prostego powrotu do polityki prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pan prezydent Andrzej Duda nawiązuje natomiast do dziedzictwa i myśli strategicznej, którą rozwijano w czasie prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Chodzi zwłaszcza o świadomość, że siła Polski wywodzi się z siły regionu. Im silniejszy jest nasz region, im bardziej samodzielny i podmiotowy, tym silniejsza jest Polska. Ta intuicja i to dziedzictwo będzie podejmowane na nowo, w nowych warunkach.

  Wybory powszechne dają prezydentowi ogromny mandat społeczny, ale nie idzie za tym wiele ważnych uprawnień. Czeka nas zmiana konstytucji i zwiększenie uprawnień prezydenta?
  Pan prezydent zapowiada, iż będzie mocno akcentował siłę tego, co nazywa się polityką osobistą, personal politics, także w relacjach międzynarodowych. Znaczenie polityki prezydenta nie wynika bowiem jedynie z formalnych uprawnień, ale także z jego osobistego zaangażowania. Co do polityki zagranicznej, pan prezydent podkreśla w swoich wypowiedziach, że jest jedna polityka zagraniczna Polski, bo jedna jest Polska. Prezydent Duda będzie tę politykę prowadził wspólnie z rządem, w tym Ministerstwem Spraw Zagranicznych, także w obecnym okresie kohabitacji. Pierwsze 100 dni, które w większej części przypadną na ten okres, będą bardzo aktywnymi dniami prezydenta w polityce międzynarodowej. Prezydent chce pokazać, jak zamierza pracować dla dobra Polski w wymiarze międzynarodowym za pomocą intensywnych i licznych rozmów i spotkań. Jeżeli są zaangażowanie i wola aktywnego działania, można dla Polski zrobić bardzo dużo poprzez osobisty wysiłek. Prezydent będzie respektował kohabitację, a jednocześnie pokaże, czym jest ta wartość dodana, jaką jest dla interesów państwa, Polski i Polaków, aktywna prezydentura.

  Współpraca na linii prezydent - Ministerstwo Spraw Zagranicznych obędzie się bez zgrzytów?
  Pan prezydent przyjął pana ministra Schetynę jeszcze przed zaprzysiężeniem, co było czytelnym sygnałem, że jest na tę współpracę gotowy i otwarty.

  Pan również spotkał się z ministrem Schetyną. Jak to spotkanie wyglądało?
  Spotkałem się jeszcze wcześniej, niedługo po tym, jak zaczął funkcjonować zespół osób wokół prezydenta elekta. Ale byłem także świadkiem ostatniego spotkania prezydenta i ministra Schetyny. To była długa, bardzo konkretna rozmowa. Jest dla mnie jasne, że jest pole do wspólnego działania, wynikające głównie z najbliższego kalendarza i obecności pana prezydenta na sesji ogólnej Zgromadzenia Narodów Zjednoczonych.
  1 3 4 5 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (13)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy na pewno...

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Czy na pewno Konstytucja nie daje Prezydentowi WAŻNYCH UPRAWNIEŃ?

  Artykuł 144.2 Konstytucji:
  „Akty urzędowe Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej WYMAGAJĄ dla swojej ważności PODPISU Prezesa Rady...rozwiń całość

  Czy na pewno Konstytucja nie daje Prezydentowi WAŻNYCH UPRAWNIEŃ?

  Artykuł 144.2 Konstytucji:
  „Akty urzędowe Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej WYMAGAJĄ dla swojej ważności PODPISU Prezesa Rady Ministrów, który PRZEZ PODPISANIE PONOSI ODPOWIEDZIALNOŚĆ przed Sejmem.”

  Czy ten artykuł „wynosi” Prezesa ponad Prezydenta? NIC PODOBNEGO!

  Ten artykuł PODKREŚLA WYŻSZOŚĆ Prezydenta PONAD i Prezesa, i całą Radę Ministrów, bo ZOBOWIĄZUJE Prezesa do WYKONANIA, czyli ZREALIZOWANIA PREZYDENCKIEJ INICJATYWY, za co WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ przed Sejmem, przed Narodem i przed Polską, PONIESIE Prezes wraz z Radą Ministrów.

  W takiej sytuacji Prezes MOŻE NEGOCJOWAĆ z Prezydentem, jeżeli jest w posiadaniu projektu ustawy bardziej korzystnej i dla Narodu, i dla Polski, ale MUSI tę korzyść PREZYDENTOWI UDOKUMENTOWAĆ, czyli MUSI przedstawić i rzeczowy, i finansowy wynik, który powinien być nie tylko korzystniejszy, ale i pilniejszy od prezydenckiego, gdy na realizację obydwóch inicjatyw może zabraknąć środków finansowych.

  Artykuł 126.1 Konstytucji jest JEDNOZNACZNY i MÓWI:
  „Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej JEST NAJWYŻSZYM PRZEDSTAWICIELEM Rzeczypospolitej Polskiej i GWARANTEM CIĄGŁOŚCI WŁADZY PAŃSTWOWEJ.”

  Znaczenie tego PRZEPISU (artykuł 8) dla PAŃSTWA i NARODU może OBRAZOWO NAŚWIETLIĆ Trybunał Konstytucyjny, aby NIK już nie miał żadnych wątpliwości, CZY JEST DOPUSZCZALNE, aby którykolwiek PREMIER, bez uzasadnienia, „zignorował” jakąkolwiek inicjatywę PREZYDENTA?

  OCZYWIŚCIE JEST NIEDOPUSZCZALNE!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bzdety

  emeryt29 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Kukiz bełkoce na temat ordynacji wyborczej, nie ma podstawowej orientacji o co chodzi i co na ten temat Konstytucja. Takich pomyleńców słucha podobnie jak Kukiz "ciemna masa", zwłaszcza młodych...rozwiń całość

  Kukiz bełkoce na temat ordynacji wyborczej, nie ma podstawowej orientacji o co chodzi i co na ten temat Konstytucja. Takich pomyleńców słucha podobnie jak Kukiz "ciemna masa", zwłaszcza młodych ludzi, którzy ledwo nauczyli sie tabliczki mnożenia i czytać , a chcieliby dostawać Bóg wie co za darmo, bez wysiłku i pracy.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gosc

  gość111 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Słusznie, prezydent jest najważniejsza osobą i decydującą w POLSCE. To,że do tej pory PO powtarzało dyrdymały nie znaczy,że tak ma być.Dziękuję za te szczegółowe przepisy,są niezmiernie ważne dla...rozwiń całość

  Słusznie, prezydent jest najważniejsza osobą i decydującą w POLSCE. To,że do tej pory PO powtarzało dyrdymały nie znaczy,że tak ma być.Dziękuję za te szczegółowe przepisy,są niezmiernie ważne dla narodu.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  rotmistrz.bubu

  głupie poglądy Szczerskiego na negocjacje w sprawie Ukrainy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Wiesz co, Szczerski, gdyby "format normandzki" miał być dla nas, to by nas zaprosiła Ukraina - a Ukraina próbowała dogadywać się z Europą na polską głową. Te rozmowy są ryzykowne politycznie, bo...rozwiń całość

  Wiesz co, Szczerski, gdyby "format normandzki" miał być dla nas, to by nas zaprosiła Ukraina - a Ukraina próbowała dogadywać się z Europą na polską głową. Te rozmowy są ryzykowne politycznie, bo uczestnicy - Rosja, Ukraina, Francja i Niemcy - biorą na siebie, Szczerski, skutki polityczne, a zwłaszcza odpowiedzialność za wyniki. Jakie to jest bagno i kanał - widać po tym, że Amerykanie, drogi niedouczony politologu Szczerski, umyli ręce i trzymają się od tego z daleka. My też powinniśmy stać z boku i korzystać z profitów, a nie wpierniczać się w sam środek nieprzewidywalnego dyplomatyczno-wojskowego bałaganu, w który nikt w Europie ani w świecie nie chce się wpierniczać, a Francuzi chętnie by się z tego wymiksowali. Źle oceniasz sytuację, Szczerski, zwłaszcza źle oceniasz stosunek Ukrainy do Polski. Oni wiedzą, że przy swoim potencjale i dużych inwestycjach amerykańskich za 30 lat będą z Polską konkurować o przywództwo w regionie. Acha, zapomniałem wam podpowiedzieć, Szczerski: Rosja już jawnie uważa Polskę za mocarstwo regionalne. Zatem Polska wcale nie jest takim PiSim odchodem, jak to pan Szczerski usiłujesz przedstawiać, i jest to efekt skutecznej polityki zagranicznej Sikorskiego. Szkoda, że taki ignorant ja pan, Szczerski, będzie się zajmował polityką zagraniczną prezydenta Budynia. Może byś pan Szczerski przypomniał sobie, kto rządził wtedy, gdy w Lizbonie w 2007 roku poddawano polskie stanowisko negocjacyjne? Właśnie z końcem 2014 roku skończył się system nicejski i układ z Lizbony zepchnął Polskę do grona państw 2. siły głosu w UE. Przypomniałeś sobie, Szczerski, jak Kaczyńscy wycofywali świetnych polskich negocjatorów Cichockiego i Ośnicką-Tarnecką, by nie przeszkadzali w ugotowaniu na cacy naszych interesów, ku radosnemu stękaniu Moskwy? Nikt Putinowi nie zrobił takiego prezentu, jak PiSia dyplomacja, w której brałeś pan udział w latach 2005-2007. Więc skończ waść pierniczyć o "kreowaniu polityki wschodniej", wstydu sobie oszczędź, bo niektórzy - jak ja - pamiętają tę nieomal zdradę narodową, gdy wy, PiSowcy, niszczyliście i poddawaliście polskie stanowisko. Brałeś pan udział w tej szopce, prawda? Wszak w 2007 roku pracowałeś pan i w MSZ, i w UKIE. Więc trochę przyzwoitości proszę.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kontynuowanie "polityki" Lecha Kaczyńskiego byłoby idiotyzmem,...

  pies.na.czekistów.z.pisu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  ...gdyż pomysły LK "wzmożenia i polityki jagiellońskiej" wyczerpywały się na jeżdżeniu do Wilna i kulgania się przed kompanią honorową (czyli mniej więcej całą armią litewską), by potem zjeść i...rozwiń całość

  ...gdyż pomysły LK "wzmożenia i polityki jagiellońskiej" wyczerpywały się na jeżdżeniu do Wilna i kulgania się przed kompanią honorową (czyli mniej więcej całą armią litewską), by potem zjeść i napić się, a w tym czasie litewski parlament uchwalał ustawę o języku, dyskryminującą Polaków, a Litwini śmiali się w kułak z kompromitacji Polski. Podobnie Juszczenko niby ciumkał się z LK, a jednocześnie wciągnął go w składanie kwiatów i banderowskie uroczystości. Lech Kaczyński w polityce zagranicznej był kompletnym durniem, choć osobiście przyzwoitym człowiekiem (w odróżnieniu od brata, agenta od sierpnia 1982 roku). W ignoranckim pierniczeniu towarzysza Szczerskiego, który niedawno jeszcze stawiał Niemcom warunki, pod którymi w ogóle ich zauważy, tzw. "spuścizna" LK jest widoczna nadal, gdyż opowiada on brednie o "sile regionu", podczas gdy kraje "regionu" są skłócone śmiertelnie już na poziomie stosunków z Rosją i do Rosji. Zatem przestańcie opowiadać dyrdymały, Szczerski, i może dowiedzcie się coś o wypracowanej przez dyplomację Sikorskiego nieformalnej koalicji antyrosyjskiej państw wokól Bałtyku - nie takich, jak te wasze maleństwa typu Litwa, Łotwa i Estonia, tylko Niemcy, Polska, Szwecja, a ostatnio Finlandia, koalicji opartej na dwustronnych umowach o współpracy wojskowej.

  Na szczęście ignorant Szczerski zaczął się wycofywać ze swoich cymbalstw w stosunku do Niemiec, bo im dalej Polsce do Niemiec, tym bliżej Niemcom do Rosji. Na szczęście od bodaj 2011 roku Polska jest większym partnerem ekonomicznym Niemiec niż Rosja. Ale to nie zasługa PiSowskich bęcwałów.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bardzo dobrze, że...

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Bardzo dobrze, że Pan Prezydent otacza się ludźmi mądrymi, którzy rozumieją otaczającą nas rzeczywistość i wiedzą, że Polska nie może istnieć w oderwaniu od niej.
  Świat się zmienia w czasie i...rozwiń całość

  Bardzo dobrze, że Pan Prezydent otacza się ludźmi mądrymi, którzy rozumieją otaczającą nas rzeczywistość i wiedzą, że Polska nie może istnieć w oderwaniu od niej.
  Świat się zmienia w czasie i Polska musi ten fakt zaakceptować oraz dostosować do niego swoją politykę, swoje działania.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przypomnę

  spokojny

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Przypomnę: prezydent w Polsce nie rządzi. Rządzi rząd wspierany przez parlament.
  Owszem, prezydent może wnieść do parlamentu inicjatywę ustawodawczą ale co z tego?
  Może też wnieść taką...rozwiń całość

  Przypomnę: prezydent w Polsce nie rządzi. Rządzi rząd wspierany przez parlament.
  Owszem, prezydent może wnieść do parlamentu inicjatywę ustawodawczą ale co z tego?
  Może też wnieść taką inicjatywę grupa obywateli. W każdym przypadku i tak zdecyduje układ polityczny w parlamencie, bo to parlament uchwala ustawy a nie prezydent.

  Czyli np. obietnice typu „jako prezydent przywrócę poprzedni wiek emerytalny” są puste i bez pokrycia jeśli za nimi nie stanie parlament. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Spokojnie po-wcy

  gosc111 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  to są przepisy,które mówią JAKIE SĄ KOMPETENCJE PREZYDENTA.tO,ŻE PO MÓIWŁO,IŻ PREZYDENT NIC NIE MOŻE WCALE NIE JEST PRAWDĄ.Czy na pewno Konstytucja nie daje Prezydentowi WAŻNYCH UPRAWNIEŃ?

  Artykuł...rozwiń całość

  to są przepisy,które mówią JAKIE SĄ KOMPETENCJE PREZYDENTA.tO,ŻE PO MÓIWŁO,IŻ PREZYDENT NIC NIE MOŻE WCALE NIE JEST PRAWDĄ.Czy na pewno Konstytucja nie daje Prezydentowi WAŻNYCH UPRAWNIEŃ?

  Artykuł 144.2 Konstytucji:
  „Akty urzędowe Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej WYMAGAJĄ dla swojej ważności PODPISU Prezesa Rady Ministrów, który PRZEZ PODPISANIE PONOSI ODPOWIEDZIALNOŚĆ przed Sejmem.”

  Czy ten artykuł „wynosi” Prezesa ponad Prezydenta? NIC PODOBNEGO!

  Ten artykuł PODKREŚLA WYŻSZOŚĆ Prezydenta PONAD i Prezesa, i całą Radę Ministrów, bo ZOBOWIĄZUJE Prezesa do WYKONANIA, czyli ZREALIZOWANIA PREZYDENCKIEJ INICJATYWY, za co WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ przed Sejmem, przed Narodem i przed Polską, PONIESIE Prezes wraz z Radą Ministrów.

  W takiej sytuacji Prezes MOŻE NEGOCJOWAĆ z Prezydentem, jeżeli jest w posiadaniu projektu ustawy bardziej korzystnej i dla Narodu, i dla Polski, ale MUSI tę korzyść PREZYDENTOWI UDOKUMENTOWAĆ, czyli MUSI przedstawić i rzeczowy, i finansowy wynik, który powinien być nie tylko korzystniejszy, ale i pilniejszy od prezydenckiego, gdy na realizację obydwóch inicjatyw może zabraknąć środków finansowych.

  Artykuł 126.1 Konstytucji jest JEDNOZNACZNY i MÓWI:
  „Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej JEST NAJWYŻSZYM PRZEDSTAWICIELEM Rzeczypospolitej Polskiej i GWARANTEM CIĄGŁOŚCI WŁADZY PAŃSTWOWEJ.”

  Znaczenie tego PRZEPISU (artykuł 8) dla PAŃSTWA i NARODU może OBRAZOWO NAŚWIETLIĆ Trybunał Konstytucyjny, aby NIK już nie miał żadnych wątpliwości, CZY JEST DOPUSZCZALNE, aby którykolwiek PREMIER, bez uzasadnienia, „zignorował” jakąkolwiek inicjatywę PREZYDENTA?

  OCZYWIŚCIE JEST NIEDOPUSZCZALNE! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mądry parlament

  g (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Mądry parlament stanie za każdą próbą naprawy wcześniejszej, nierozważnej decyzji, która nie poprawiła finansów państwa, a jedynie wzmogła, niepotrzebnie, społeczne niezadowolenie.
  Czy...rozwiń całość

  Mądry parlament stanie za każdą próbą naprawy wcześniejszej, nierozważnej decyzji, która nie poprawiła finansów państwa, a jedynie wzmogła, niepotrzebnie, społeczne niezadowolenie.
  Czy podwyższenie wieku emerytalnego wynikało z konieczności, czy z chęci przypodobania się tym, którzy taki system zaprowadzili u siebie wcześniej i nie sprawdzili jego słuszności?zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  Haha

  Deutsch-Oberschlesier

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  najlepiej gdyby dooda nie poszedł tylko poleciał w ślady Lecha K.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "kartoflane dziedzictwo"..nie rozśmieszać ludu bożego ciemnego i tak ogłupionego ✞

  Waran z Comodo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  Obłuda,hipokryzja i kołtuneria.Jakie dziedzictwo? Po kimś który meldował "panie prezesie melduje wykonanie zadania".Kartoflany szajs!㋡ "Spieprzaj dziadu to tylko pamiętamy" o tym geniuszu z...rozwiń całość

  Obłuda,hipokryzja i kołtuneria.Jakie dziedzictwo? Po kimś który meldował "panie prezesie melduje wykonanie zadania".Kartoflany szajs!㋡ "Spieprzaj dziadu to tylko pamiętamy" o tym geniuszu z Żoliborza...ło matko! ale miernota i toto władało Polską naserkvrimater!Ledwosmy z tego wykaraskali się a tuta znowu dudusie tej samej wagi dziedzic.Czekam kiedy przyjdą podpalić dom ten, w którym mieszkasz - Polskę, i pod drzwiami staną, i nocą kolbami w drzwi załomocą - ty, ze snu podnosząc skroń, pisał poeta.Czyzby to nam groziło? Powtórka z rozrywki? Nie zadzierajcie z Niemcami!Trzymajcie sie Europy bo zaraza ze wschodu wpełza niewidocznie.Yankes to dobry sojusznik może znowu nas sprzedać.Uwaga Uwaga nadchodzi koma 3........zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Uśmiech JUDASZA typowa pisowska morda !!

  utylizator pisuarów (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

  Ta morda to szkodnik to młodszj skórze szpec od wybuchów.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  JUDASZA POlactfa AF typowa pisowska morda -=utylizator piesuarów z PEŁO

  777 POlityka I KOterYJE AF Pluss PIEPRzeNIE W BAmBUSA MeGALLoHIPERafoMANIa eg0CYNtroAFIZM (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  WIPLERA CZY KIERWIEŃSKIEGO.BO TO JES TO SAMO BAGNO PolaCTFA.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo