Menu Region

Co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie...

Co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie lekarskie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Grażyna Kuźnik

6Komentarzy Prześlij Drukuj
Przyszedł ci do głowy pomysł, by wziąć zwolnienie lekarskie i zrobić wielkie porządki, wyjechać na wycieczkę albo zarobić parę dodatkowych groszy, bo trafiła ci się fucha? Lepiej tego nie rób, bo może się to źle skończyć.
Pracodawca ma prawo sprawdzić, czy w trakcie zwolnienia lekarskiego naprawdę się leczysz i czy zwolnienie zostało wydane zgodnie z prawem. Jeśli odkryje, że nie, odbierze ci prawo do zasiłku, a nawet może wyrzucić dyscyplinarnie z pracy.

Na chorobowymKiedy jesteś chory, idziesz do lekarza, a on daje ci zwolnienie i wypisuje druk ZUS ZLA zwany potocznie L-4 (siła przyzwyczajenia: druki, które nosiły taki numer, już dawno wycofano z użycia).
Na sąsiedniej stronie pokazujemy, jak powinno być wypełnione zwolnienie i na co musisz zwrócić uwagę, zanim wyjdziesz od lekarza. Teraz możesz się kurować i oczekiwać wypłaty zasiłku chorobowego za czas nieobecności w pracy.

Przez pierwsze 33 dni choroby (urzędowo nazwiemy ją niezdolnością do pracy z powodu choroby) przysługuje ci wynagrodzenie, które wypłaca pracodawca. Jeśli będziesz chorować dłużej niż 33 dni, otrzymasz zasiłek chorobowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dłuższe leczenieJeśli twoja choroba będzie trwała dłużej niż 182 dni (lub 270 dni, jeśli zapadniesz na gruźlicę), zajmie się tobą lekarz orzecznik ZUS. Oceni, czy skierowanie cię na rehabilitację przyspieszy twój powrót do zdrowia i zapobiegnie konieczności przyznania renty. Możesz też sam postarać się o skierowanie na rehabilitację, jeśli jest szansa, że skróci ona czas twojej niezdolności do pracy. Pełny cykl trwa 24 dni, odbywa się w wyznaczonych ośrodkach i jest bezpłatny.

Leczenie rehabilitacyjne odbywa się w przychodni lub we wskazanych przez zakład ośrodkach stacjonarnych, szpitalu lub klinice. Jeśli zostaniesz skierowany z dala od miejsca zamieszkania, ZUS zwróci ci nawet koszty podróży, ale najtańszym środkiem komunikacji.

Tylko dwa dni!


Na zawiadomienie pracodawcy, że zachorowałeś, masz tylko dwa dni. Wiadomość o przyczynie niedyspozycji i przewidywanym okresie jej trwania musisz przekazać pracodawcy jak najszybciej, nie później niż w drugim dniu nieobecności w pracy. Niedotrzymanie tego terminu może być usprawiedliwione tylko szczególnymi okolicznościami, np. gdy jesteś obłożnie chory i nie masz rodziny lub domownicy wyjechali na wakacje.

1 3 4 5 6 »
5

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Prawo

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Lisek (gość)  •

Dzien dobry bylem na L4 z "2" chory moze chodzic wczesniej juz zapisalem sie na kurs kat.b oraz oplacilem calosc teoria sie skonczyla zaczely sie jazdy terminy mialem wyznaczone i w trakcie trwania chorobowego jeden raz poszlem na ta godzinna jazde i pracodawca sie dowiedzial Teraz mam dostac wypowiedzenie Czy w tej sprawie jeszcze moge cos zrobic?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Konkrety w zapisach prawnych...

+4 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ciekawa (gość)  •

U mnie zaistniała taka sytuacja, że jestem na L4 ze schorzeniem kręgosłupa. Mogę chodzić, a więc chciałabym pojąć sytuacje dokładnie, że skoro mogę chodzić to chodzenie moje ma polegać na czym??? Mając na wadzę sensowne dążenie do zdrowia oczywiście.
Nie jestem osobą samotną, ale też rodzina nie ma możliwości realizować podstawowe czynności co do zapewnienia mi siedzenie kołkiem w domu pod czas chorobowego. Mąż ma jeszcze gorsze dolegliwości niż ja. Ma nietrzymanie moczu oraz trudności z poruszaniem się. Jest inwalidą. Syn rzadko bywa w domu, ponieważ pracuje po 300 godzin miesięcznie, żeby zarobić na byt. Jak już jest w domu, to śpi... jak nie po nocy, to po dobie pracy. Teraz sytuacja do przemyślenia. Jeść coś trzeba, leki trzeba czas od czasu wykupić. Poza główną chorobą mam jeszcze dolegliwości poboczne. Takie jak depresja i stan przedcukrzycowy. A więc wizyty u psychiatry, terapia u psychologa. Dochodzą jeszcze „wspaniałe” warunki mieszkaniowe, które niestety nie ułatwiają nam życia. Mieszkamy bez łazienki i WC. WC na klatce schodowej. Żeby się wykąpać, albo chociażby jakkolwiek utrzymać higienę muszę chodzić do łaźni, bo w domowych warunkach nie ma jak. Nie mogę się schylić lub rozprostować swobodnie nawet przy myciu zębów nad zlewem w kuchni. Załatwić się musimy chodzić na klatkę schodową (nieogrzewaną). Żenada niekiedy i rozpacz. Jeśli zdrowego człowieka jeszcze jakoś tam urządza taka sytuacja, bo jest sprawny, to osoby z dolegliwościami i bez żadnej pomocy, to same sobie nie za bardzo w tym temacie radzą. Dochodzi do tego jeszcze rehabilitacja na kręgosłup. Dwa tygodni chodzenie na zabiegi, które maja usprawnić mój kręgosłup. W tej chorobie siedzenie i leżenie nie jest rozwiązaniem najlepszym, bo nasilają się dolegliwości. Zaleca się wręcz chodzenie i ruch. Teraz kiedy przedstawiłam pokrótce taka sytuację pytam:
1. Jaki sens ma przebywanie w domu, i dozwolone wyjście w trakcie chorobowego jedynie do apteki???
Czy ktokolwiek, kto pisał te durne przepisy wyobrażał sobie,że stawia chorego człowieka w pozycję oszusta, nie biorąc pod uwagę wszystkich okoliczności nieobecności w domu?
2.Czemu u nas w państwie z góry zakłada się, że obywatel, który zwrócił się do lekarza po pomoc w odzyskaniu zdrowia jest OSZUSTEM ???
Chyba istnieją jakieś kryteria prawne, że każdy obywatel ma prawo nie tylko do płacenia składek na ZUS, NFZ itp., ale i do godnego traktowania przez te instytucje? Które a propos żyją z naszych pieniędzy (ze składek i podatków).
Żeby nie było, że nie rozumiem wątpliwości i prawo do kontroli, ale można to robić bardziej z wyobraźnią i odrobiną elementarnego szacunku dla człowieka.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jeżeli leczysz się w innym mieście co wtedy

+141 / -112

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pracownik (gość)  •

Zwolnienie lekarskie nie nakazuje miejsca pobytu chorego, więc jak ZUS i pracodawca mogą to sprawdzić. Czy od razu nie będę podejrzany jeżeli na leczenie zapalenia płuc wyjadę na Mazury na świeże wiejskie powietrze. Przepisy nic na ten temat nie mówią czy coś mówią.

odpowiedzi (0)

skomentuj

PROKURATOR

+150 / -125

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

JM (gość)  •

CO ZROBI PROKURATOR GDY DOWIE SIĘ O MATACZENIU W ZUS Z ORZECZNIKIEM ZUS I LEKARZEM ORAZ PRACOWNIKIEM tj. wyłudzanie zwolnień lekarskicvh.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Długotrwałe zwolnienie lekarskie

+173 / -154

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

JMJ (gość)  •

Co można zrobić jeżeli lekarz orzecznik "popiera" udającego długotrwałą chorobę pracownika. Czy można wykonać niezależne badania lekarskie przez lekarza medycyny pracy i gdzie można się z tym problemem zwrócić.

odpowiedzi (0)

skomentuj