Menu Region

Co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie...

Co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie lekarskie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Grażyna Kuźnik

4Komentarze Prześlij Drukuj
Przyszedł ci do głowy pomysł, by wziąć zwolnienie lekarskie i zrobić wielkie porządki, wyjechać na wycieczkę albo zarobić parę dodatkowych groszy, bo trafiła ci się fucha? Lepiej tego nie rób, bo może się to źle skończyć.
Pracodawca ma prawo sprawdzić, czy w trakcie zwolnienia lekarskiego naprawdę się leczysz i czy zwolnienie zostało wydane zgodnie z prawem. Jeśli odkryje, że nie, odbierze ci prawo do zasiłku, a nawet może wyrzucić dyscyplinarnie z pracy.

Na chorobowymKiedy jesteś chory, idziesz do lekarza, a on daje ci zwolnienie i wypisuje druk ZUS ZLA zwany potocznie L-4 (siła przyzwyczajenia: druki, które nosiły taki numer, już dawno wycofano z użycia).
Na sąsiedniej stronie pokazujemy, jak powinno być wypełnione zwolnienie i na co musisz zwrócić uwagę, zanim wyjdziesz od lekarza. Teraz możesz się kurować i oczekiwać wypłaty zasiłku chorobowego za czas nieobecności w pracy.

Przez pierwsze 33 dni choroby (urzędowo nazwiemy ją niezdolnością do pracy z powodu choroby) przysługuje ci wynagrodzenie, które wypłaca pracodawca. Jeśli będziesz chorować dłużej niż 33 dni, otrzymasz zasiłek chorobowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dłuższe leczenieJeśli twoja choroba będzie trwała dłużej niż 182 dni (lub 270 dni, jeśli zapadniesz na gruźlicę), zajmie się tobą lekarz orzecznik ZUS. Oceni, czy skierowanie cię na rehabilitację przyspieszy twój powrót do zdrowia i zapobiegnie konieczności przyznania renty. Możesz też sam postarać się o skierowanie na rehabilitację, jeśli jest szansa, że skróci ona czas twojej niezdolności do pracy. Pełny cykl trwa 24 dni, odbywa się w wyznaczonych ośrodkach i jest bezpłatny.

Leczenie rehabilitacyjne odbywa się w przychodni lub we wskazanych przez zakład ośrodkach stacjonarnych, szpitalu lub klinice. Jeśli zostaniesz skierowany z dala od miejsca zamieszkania, ZUS zwróci ci nawet koszty podróży, ale najtańszym środkiem komunikacji.

Tylko dwa dni!


Na zawiadomienie pracodawcy, że zachorowałeś, masz tylko dwa dni. Wiadomość o przyczynie niedyspozycji i przewidywanym okresie jej trwania musisz przekazać pracodawcy jak najszybciej, nie później niż w drugim dniu nieobecności w pracy. Niedotrzymanie tego terminu może być usprawiedliwione tylko szczególnymi okolicznościami, np. gdy jesteś obłożnie chory i nie masz rodziny lub domownicy wyjechali na wakacje.

1 3 4 5 6 »
Reklama
3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Jeżeli leczysz się w innym mieście co wtedy

+136 / -110

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pracownik (gość)  •

Zwolnienie lekarskie nie nakazuje miejsca pobytu chorego, więc jak ZUS i pracodawca mogą to sprawdzić. Czy od razu nie będę podejrzany jeżeli na leczenie zapalenia płuc wyjadę na Mazury na świeże wiejskie powietrze. Przepisy nic na ten temat nie mówią czy coś mówią.

odpowiedzi (0)

skomentuj

PROKURATOR

+146 / -123

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

JM (gość)  •

CO ZROBI PROKURATOR GDY DOWIE SIĘ O MATACZENIU W ZUS Z ORZECZNIKIEM ZUS I LEKARZEM ORAZ PRACOWNIKIEM tj. wyłudzanie zwolnień lekarskicvh.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Długotrwałe zwolnienie lekarskie

+170 / -150

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

JMJ (gość)  •

Co można zrobić jeżeli lekarz orzecznik "popiera" udającego długotrwałą chorobę pracownika. Czy można wykonać niezależne badania lekarskie przez lekarza medycyny pracy i gdzie można się z tym problemem zwrócić.

odpowiedzi (0)

skomentuj
Reklama
Reklama