Menu Region

Rachunek powierniczy ochroni twoje pieniądze

Rachunek powierniczy ochroni twoje pieniądze

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Henryk Sadowski

Prześlij Drukuj
Na rynku mieszkaniowym zapanował zastój, dlatego deweloperzy szukają coraz wymyślniejszych sposobów na przyciągnięcie klientów.
Najnowszym ma być rachunek powierniczy, który zabezpiecza pieniądze klienta przed bankructwem bądź brakiem solidności ze strony dewelopera. Jedną z firm, która wprowadziła rachunek powierniczy, jest BBI Development. - Chcemy pokazać klientom, że jesteśmy wiarygodni. Ale jest to także sygnał dla wykonawców robót, którzy mają pewność, że inwestycja jest realizowana z kredytu, który zaciągnął deweloper, a nie z pieniędzy klienta - mówi Marcin Mizgalski z BBI Development.


Jak to działa? Klient po podpisaniu umowy z deweloperem deponuje środki na mieszkanie na utworzonym w tym celu otwartym rachunku powierniczym w banku. Bank wypłaci inwestorowi środki, dopiero kiedy ten ukończy kolejny etap budowy. Do czasu, kiedy deweloper nie rozliczy się z bankiem z zakończenia prac, nie otrzyma kolejnej transzy pieniędzy.

Istnieje także druga możliwość prowadzenia rachunku powierniczego - rachunek zamknięty. Klient deponuje na nim środki na budowę mieszkania, ale do dewelopera trafiają one dopiero po zakończeniu całości inwestycji. Budowa finansowana jest kredytem bankowym, dlatego za większe bezpieczeństwo będziemy musieli również więcej zapłacić, bo zostaniemy obciążeni kosztami obsługi kredytu. W jaki sposób rachunek powierniczy zabezpiecza interesy klientów? Gdy zostaje wszczęte postępowanie egzekucyjne przeciwko deweloperowi, to środki na nim zgromadzone nie mogą zostać zajęte. Tak samo, jeśli pieniądze nie zostaną wykorzystane, bo np. deweloper nie wywiązał się z umowy, to trafią one z powrotem do klienta.

W przyszłym roku rachunek powierniczy może być już obowiązkowy. - W naszym resorcie trwają prace nad ustawą, która regulowałaby sprawy rachunków powierniczych i kupna mieszkań od deweloperów. Projekt powinien trafić do Sejmu w pierwszej połowie przyszłego roku - mówi Artur Wieliczko z Ministerstwa Infrastruktury. Nad podobnymi projektami pracowano już na początku tej dekady. Przed dwoma laty jednak prace przerwano, bo zaczął się zwiększony popyt na mieszkania. Klienci kupowali mieszkania na etapie dziury w ziemi.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się