Menu Region

Czy alkohol zniknie z półek na stacjach benzynowych?

Czy alkohol zniknie z półek na stacjach benzynowych?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Maciej Stańczyk

9Komentarzy Prześlij Drukuj
W święta wszystkie sklepy są pozamykane, ale wódkę można kupić na stacjach. To trzeba zmienić - mówi Krzysztof Brzózka, dyrektor PARP.
Nad nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości pracują eksperci Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Projekt opiera się na dwóch filarach. Po pierwsze specjaliści uważają, że trunki na sklepowych półkach powinny być droższe. Po drugie stacje benzynowe mają być wolne od procentów. Dlaczego? Żeby kierowcy mniej pili.

- Poprawia się jakość życia Polaków. Zarabiamy więcej, tymczasem alkohol wciąż jest tani. Jak będzie droższy, stanie się mniej dostępny - mówi "Polsce" Krzysztof Brzózka, dyrektor PARP-y. Wyliczył, że w zeszłym roku za średnią pensję można było kupić aż 140 butelek wódki. 10 lat temu stać nas było tylko na 50 butelek. - A my nie mamy kultury picia, po kieliszku wsiadamy za kierownicę - dodaje.

To właśnie plaga pijanych na drogach dała pretekst do zmian w przepisach. Statystyki nie pozostawiają złudzeń. W zeszłym roku kierowcy na podwójnym gazie spowodowali ponad 6,5 tys. wypadków. W ostatnią środę w podwarszawskim Łaźniewie policjanci dopiero po pościgu zatrzymali pijanego 23-latka, który w godzinę zebrał aż 41 punktów karnych.

Dlaczego PARPA proponuje zakazać sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych? - Proszę zobaczyć, co się dzieje w święta. Wszystkie sklepy pozamykane, a na stacjach bez problemu można kupić wódkę. Jeśli nic nie zmienimy, nadal będziemy słyszeć o wypadkach spowodowanych przez pijanych - uzasadnia Krzysztof Brzózka.

Gdyby przepisy weszły w życie i wódka wyparowała ze stacji, ich właściciele mocno dostaliby po kieszeni. Z raportu międzynarodowej firmy doradczej AC Nielsen wynika, że zysk z rocznej sprzedaż alkoholu w Polsce wynosi 23 mld zł. 4 proc. tej kwoty to obrót wódką i piwem właśnie na ponad 5 tys. stacji benzynowych mających koncesję na sprzedaż alkoholu.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy projekt PARP-y trafi do Sejmu. Ale nie ma wątpliwości, że jego szanse na powodzenie są znikome. - Wszelkie działania utrudniające dostęp do alkoholu są potrzebne. Ale nie wierzę, by pomysł jednak przetrwał, skoro specjalna podkomisja odrzuciła naszą propozycję umieszczania na butelkach z alkoholem etykiet ostrzegających przed piciem - ocenia Tadeusz Cymański, poseł PiS.

Norbert Raba, poseł PO, nie pozostawia na pomyśle suchej nitki. - Nie sądzę, że kierowcy, którzy wsiadają za kierownicę po pijanemu, kupują alkohol na stacjach. Podniesienie cen też nic nie da, uderzy tylko w drobnych pijaczków, amatorów tanich win - mówi poseł Raba.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

7

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Kult - Wódka

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

WWW (gość)  •

Zbudowali fabryki
Opracowali maszyny
Produkują wódkę
Tak, dużo, dużo, dużo, dużo, dużo, dużo, dużo wódki
Bo im tylko, tylko o to chodzi
Abyś sam sobie szkodził
Abyś sam nie mógł myśleć
Abyś sam nie mógł chodzić

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nowy temat zastępczy dla Sejmu!

0 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kaszebe (gość)  •

Parlament naprawdę nie ma już nic do roboty tylko dyskutować o sprzedaży gorzały na stacjach benzynowych?Kto będzie chciał się napić i tak kupi gorzałę - jak nie w knajpie to na melinie "u babci".

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wiadomo: chodzi o kasę.

+1 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

spokojny  •

Rozumiem, że za tym pomysłem stoi lobby meliniarzy.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Kolejny pomysł z cyklu "pałką po łapkach"

+1 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Liber Alles (gość)  •

Znów panstwo wkracza w sfery, w których nie powinno mieć nic do gadania! Niebawe zabronią dorosłym mężczyznom rozmawiać z dziećmi (bo może być pedofil), rozmów z nieznajomymi kobietami (bo mogą je zgwałcić) i wychodzenia po 20. z domu (bo mogą kogoś napaść).

odpowiedzi (0)

skomentuj

Gorliwość neofitów

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

normalny (gość)  •

Członkowie klubów AA popisali się gorliwością w szerzeniu trzeźwości. Chcą na siłę uszczęśliwiać świat i ludzi. Mierzą innych swoją miarą i zakładają, że każdy uwielbia jazdę po pijaku. Za chwilę zaczną walczyć o niższe pensje dla Polaków, bo za dużo wódki można kupić. Ciekawe czy sami sobie obniżą wynagrodzenia?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Prohibicja c.d.

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Waldek (gość)  •

Panowie z PARP (w większości zaleczeni alkoholicy)! Wasze chore pomysły już były ćwiczone w przeszłości! Drenowanie kieszeni poprzez podwyższanie akcyzy oraz limitowanie ilości miejsc sprzedaży nie były i nie są metodą na walkę z alkoholizmem! Takie działania wykończyły polski przemysł spirytusowy w latach 90-tych i spowodowały lawinowy wzrost "lewego" importu i nielegalnej produkcji. Więcej wysiłku włóżcie w kampanie społeczne i inne działania uświadamiająco-prewencyjne. Ta metoda sprawdziła się w cywilizowanym świecie. Penalizacja spożywania alkoholu i inne tego typu pomysły są rodem z minionej epoki. Skandynawowie, gdzie dostęp i ceny alkoholu miały zniechęcać do picia, są jednymi z najbardziej rozpitych nacji w Europie. Nie tędy droga!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Prohibicja

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jar (gość)  •

Tak Panie Brzózka - wszyscy kierowcy to pewnie pijaki, potencjalni przestępcy, czy Pan nie wie tego, że część pieniędzy ze sprzedaży alkholu trafią do budżetu państwa. Dziwne bo wiedzą to nawet małoletni. Tak jest na stacjach benzynowych całkowity (nie tylko w dni wolne) zakaz sprzedaży jakiegokolwiek alkoholu. Proponuję sprzedawać sok z brzozy (jest smaczny i zdrowy). Zbudujmy nowe meliny "Meta u babci Stasi" Dziś promocja Wóda Starogardzka tylko 50 zł"

odpowiedzi (0)

skomentuj