Menu Region

Księża nie będą odmawiać chrztu nieślubnym dzieciom

Księża nie będą odmawiać chrztu nieślubnym dzieciom

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Artur Grabarczyk

3Komentarze Prześlij Drukuj
Najpierw weźcie ślub, potem proście o chrzest waszego dziecka - często słyszą od księży rodzice bez ślubu. Ale wkrótce ma się to zmienić.
Sebastian i Justyna z Warszawy podobne słowa usłyszeli w czterech kancelariach parafialnych. Dopiero piąty ksiądz zgodził się ochrzcić ich dziecko, nie zważając na to, że nie mają ślubu. Takie krążenie od plebanii do plebanii w poszukiwaniu wyrozumiałego księdza to dziś jedyny sposób na to, by pary żyjące bez ślubu mogły ochrzcić swoje pociechy. Ale już niedługo to się zmieni. Na razie tylko w archidiecezji lubelskiej. Tamtejszy metropolita abp Józef Życiński chce, żeby podlegli mu księża nie odmawiali chrztu dzieciom z wolnych związków.

Pomysł arcybiskupa jest prosty. Zamiast odsyłać rodziców z kwitkiem bądź na siłę kazać im brać ślub, księża będą teraz organizować dla nich specjalne kursy. - Chciałbym, żeby uczestniczyli w cyklu konferencji przygotowujących do podjęcia odpowiedzialności za formację religijną dziecka w nietypowych warunkach - powiedział abp Życiński na antenie diecezjalnego Radia eR. - Dzięki temu unikną stresu, konfliktów z księdzem czy rodziną.

Kurs będzie miał formę kilku spotkań podobnych do tych, jakie przechodzą pary przygotowujące się do małżeństwa. Z tą różnicą, że tu tematem będzie wychowanie dziecka. Dokładny program i tematyka kursu są dopiero przygotowywane, ale mają powstać szybko, bo w prace zaangażował się osobiście abp Życiński. - Program kursu będzie gotowy za ok. 2 tygodnie - zapewnia rzecznik lubelskiej kurii ks. Mieczysław Puzewicz.

Pomysł uporządkowania kwestii chrzczenia nieślubnych dzieci to wciąż rzadkość w polskim Kościele. Jak do tej pory jasno i precyzyjnie został on załatwiony jedynie w archidiecezji poznańskiej. Dwa lata temu diecezjalny synod postanowił, że "brak zawarcia przez rodziców sakramentu małżeństwa nie jest wystarczającym powodem odmowy udzielenia chrztu świętego dziecku". Jedynym warunkiem, jaki muszą tam spełnić rodzice, jest zobowiązanie, że wychowają swoje dziecko po katolicku.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Poskie zakłamanie

+1 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

sirin (gość)  •

Ja też nie widzę powodu, dla którego należy chrzcić dzieci ateistów, niepraktykujących i wszystkich innych.

odpowiedzi (0)

skomentuj

A po co???

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

AAA (gość)  •

A po co niewierzącym rodzicom, nieakceptującym zasad Kościoła, chrzest dla dziecka??? Jak mają zamiar wychowywać dziecko "po katolicku", skoro sami "po katolicku" nie żyją???

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wygląda na to

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

bb (gość)  •

że w Kościół ma za dużo owieczek :-)

odpowiedzi (0)

skomentuj