Menu Region

Boski trefniś Woody Allen

Boski trefniś Woody Allen

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Bożydar Brakoniecki

Prześlij Drukuj
Już jutro na deskach warszawskiego teatru Polonia odbędzie się premiera "Boga" Woody'ego Allena w reżyserii Krystyny Jandy.
Allenowskim "Bogiem. Komedią w jednym akcie" świat zachwycił się w 1975 roku. Reżyser napisał go zimą, w przypływie cyklicznie nawiedzających go melancholii i życiowego fatalizmu, choć po premierze skończonej właśnie "Miłości i śmierci" powinien raczej tryskać radością. Na film tłumy waliły drzwiami i oknami, ale - jak wspominał po latach w jednym ze swoich felietonów - smutek twórcy był tak głęboki, że ukoić go mogła jedynie typowo żydowska sprzeczka z Przedwiecznym.

I faktycznie, szydercza i pełna paradoksów sztuka może i dziś przyprawić o drżenie serca nie tylko bogobojnego rabina. Oto dwaj Grecy, aktor i autor, głowią się bezskutecznie nad zakończeniem sztuki "Niewolnik". Wszystkie pomysły na dobry finał wydają im się płaskie i banalne. I nagle, mniej więcej w połowie przedstawienia, orientują się, że sami są bohaterami zupełnie innego, znacznie większego dramatu, który nosi tytuł "Bóg". Tu ironia Allena sięga zenitu, bo z boskich pozycji niemiłosiernie wykpiwa nie tylko aktorów, ale też sztukę jako taką, teatralną misję i komplet wszystkich świętych zasad, wbijanych do głowy każdemu kandydatowi na inteligenta.

Bóg, który pasjami nie cierpi artystów, a teatry najchętniej zmiótłby z powierzchni ziemi - taki koncept mógł przyjść do głowy jedynie Woody'emu Allenowi. Reżyserowi tak spodobała się idea farsy o przewrotnym Stwórcy, że nie odmówił sobie niewielkiej rólki również dla siebie. Podczas warszawskiej premiery usłyszymy jednak tylko jego głos, który specjalnie na prośbę Krystyny Jandy nagrał wcześniej na taśmę. W całej swojej artystycznej krasie pojawi się za to na scenie kwiat polskiego aktorstwa, m.in. Cezary Żak, Piotr Machalica oraz członkowie teatru Montownia pod wodzą szefa Marcina Perchucia.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się