Menu Region

Jarosław Kaczyński: Premier powinien rozmawiać ze...

Jarosław Kaczyński: Premier powinien rozmawiać ze związkowcami

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Jarosław Kaczyński uważa, że premier powinien być otwarty na rozmowy ze związkowcami o emeryturach pomostowych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości przyznał w "Sygnałach Dnia" w Programie I Polskiego Radia, że nie pochwala takich form protestu, jak okupacja biura poselskiego Donalda Tuska.
Kaczyński zaznaczył jednak, że jest to wynik polityki rządu, który nie chce rozmawiać z pracownikami w tak ważnej sprawie, jak emerytury pomostowe. Jarosław Kaczyński przypuszcza, że takie zachowanie rządu może wywołać nowe protesty społeczne w Polsce.

Były premier przypomniał, że poprzedni gabinet rozmawiał o pomostówkach z przedstawicielami różnych zawodów, takimi jak nauczyciele pracujący z trudną młodzieżą i był otwarty na rozsądny kompromis.


Związkowcy z Sierpnia '80, okupujący od wczoraj biuro poselskie Donalda Tuska domagają się natychmiastowego spotkania z premierem m.in. w sprawie emerytur pomostowych. Protestujący odrzucili zaproszenie do rozmów w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" i apelują do wszystkich central o ogłoszenie strajku powszechnego.

Działacze sprzeciwiają się uchwalonej przez Sejm nowelizacji przepisów o emeryturach pomostowych. Zakłada ona zmniejszenie z miliona do 250 tysięcy liczby osób uprawnionych do wcześniejszej emerytury.

Jarosław Kaczyński zarzucił premierowi, że szantażuje prezydenta w sprawie weta do ustawy o emeryturach pomostowych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości tak właśnie określił wypowiedź Donalda Tuska, że zawetowanie ustawy spowoduje, iż nikt nie będzie mógł korzystać z pomostówek.
Jarosław Kaczyński nie wie, jakie stanowisko wobec ustawy zajmie ostatecznie prezydent. Prezes PiS przyznał, że z ostatnich wypowiedzi Lecha Kaczyńskiego można wnioskować, iż skłania się on do podpisania tej ustawy. Zastrzegł jednak, że prezydent rozważa różne warianty, także skierowanie dokumentu do Trybunału Konstytucyjnego.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się