Menu Region

Szczyt Rosja - Unia w Nicei będzie przebiegać pod dyktando...

Szczyt Rosja - Unia w Nicei będzie przebiegać pod dyktando Kremla

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Adam Synowiec

Prześlij Drukuj
Rosja proponuje Europie nowy pakt bezpieczeństwa, który w przyszłości mógłby być konkurencją dla zamerykanizowanego NATO.
Dzisiaj mają rozpocząć się na południu Francji nieoficjalne rozmowy pomiędzy Kremlem a Unią Europejską. Poprzedzają one piątkowy szczyt Unia - Rosja w Nicei. Tuż przed spotkaniem państw grupy G20 w Waszyngtonie, które na sobotę przygotowuje George W. Bush. Ważnym elementem wymiany poglądów w Nicei będzie amerykańska tarcza w Polsce i Czechach i rosyjskie rakiety atomowe Iskander w Kaliningradzie. Wczoraj Moskwa odrzuciła ofertę współpracy ws.
tarczy antyrakietowej przedstawioną przez rząd Busha. Według Kremla oferta była "niewystarczająca". W rzeczywistości Moskwa nie chce układać się z obecną administracją w Białym Domu, czekając na przejęcie jej przez Baracka Obamę.

W okresie bezkrólewia w USA, kiedy Obama jeszcze nie zdefiniował swej linii wobec Europy, mocarne państwa naszego kontynentu będą chciały przekonać Amerykę, że Europa bez wsparcia Rosji jest słaba. Dlatego USA Obamy powinny bardziej brać pod uwagę racje Moskwy. Dotychczasowe polskie stanowisko ostrego przeciwstawiania się Rosji bez poparcia ze strony USA, ale i Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch nie ma racji bytu.

Dziś prezydent Dmitrij Miedwiediew weźmie udział w ważnym spotkaniu okrągłego stołu przedstawicieli biznesu Rosji i krajów Unii Europejskiej w Cannes. Jutro o stosunkach Rosji i UE będzie rozmawiał z Manuelem Barroso, przewodniczącym Komisji Europejskiej, i szefem dyplomacji UE Javierem Solaną. Gospodarzem szczytu Unia - Rosja w Nicei i osobą, która ma teraz najwięcej do powiedzenia w Europie, jest prezydent Francji Nicolas Sarkozy, przywódca kraju, który do końca roku przewodniczy Unii.

1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się