Menu Region

Michaliszyn: Polska musi pomóc Łotwie

Michaliszyn: Polska musi pomóc Łotwie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Monika Michaliszyn ekspert ds. krajów bałtyckich

176Komentarzy Prześlij Drukuj
Polska, Litwa, Łotwa i Estonia mają jedną wspólną cechę: wszystkie odzyskały niepodległość 11 listopada 1918 roku. Tak zbieżnej historii nie mamy z żadnymi z krajów centralnej Europy. Węgrzy, Czesi, Słowacy pomimo podobnej historii po 1945 roku mają za sobą epizody mariaży lub romansów z zaborcami.
Niewiele osób u nas pamięta o tym fragmencie historii. A szkoda. Polski rząd właśnie udzielił Islandii pomocy w wysokości 200 mln dol. Cel szczytny, bo i polska mniejszość narodowa jest najliczebniejszą w Islandii. Ale nad losem małej Islandii pochyliła się już cała Europa. Tymczasem u naszych północnych sąsiadów, na Litwie, Łotwie i w Estonii, nie dzieje się dużo lepiej. Zwłaszcza w krytycznej sytuacji znajduje się Łotwa. Geneza kryzysu w tym kraju jest podobna jak w Islandii. Rozpędzona gospodarka Łotwy, która jeszcze w 2006 roku należała do najszybciej rozwijających się gospodarek UE, oparta była głównie na tanich kredytach, które nagminnie zaciągano.

Brak własnego przemysłu, obostrzenia UE dotyczące jednej z głównych gałęzi gospodarki - połowu i przetwórstwa ryb - a także zmniejszenie dochodów z transportu i pośrednictwa między Wschodem a Zachodem w obliczu kryzysu w UE i Rosji doprowadziły do tego, iż Łotwa pogrąża się coraz szybciej w recesji. Gwoździem do trumny okazała się całkowita zależność energetyczna naszego północnego sąsiada od Rosji. O skali problemu świadczy fakt, że kryzys na Łotwie może pociągnąć w dół nawet banki skandynawskie, najbardziej zaangażowane na rynku łotewskim. O powadze sytuacji świadczy również fakt, że w ubiegłą sobotę rząd łotewski znacjonalizował największy bank na Łotwie - Parex Bank.

Wydaje się, że Polska powinna potraktować pomoc dla Łotwy znacznie poważniej niż pomoc Islandii. Nawet nie dlatego, że jest to kraj prawie bezpośrednio z nami sąsiadujący, ale Łotwa podobnie jak i pozostałe kraje bałtyckie to obszar dla nas strategicznie ważny. Łotwie zawieszonej między Wschodem a Zachodem Rosja chętnie poda pomocną dłoń. Łotwa znajduje się przecież od zawsze w obszarze zainteresowań Kremla jako potencjalna szara strefa i ewentualny rzecznik interesów Rosji w Unii Europejskiej.

1 3 »
2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

ekspert ?

+25 / -27

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

U2 ? (gość)  •

wypracowanie ze sciaga.pl, czy co?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ciekawe

+17 / -15

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jacco (gość)  •

Ciekawie kobieta gada W zasadzie ma racje, ale jakoś nie widzę Polski w roli "patrona" Europy centralno-wschodniej. Żeby aspirowac do takiej roli nie możemy pozostawiac tylu dziedzin gospodarki, wydatków publicznych czy inwestycji w tak opłakanym stanie. Ciekawe w którym roku choc jedna polska autostrada połączy granice naszego państwa

odpowiedzi (0)

skomentuj