Menu Region

Zbigniew Maciąg: Obniżka stóp nie wystarczy

Zbigniew Maciąg: Obniżka stóp nie wystarczy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Zbigniew Maciąg zca szefa działu pieniądze

Prześlij Drukuj
Świat coraz bardziej pogrąża się w kryzysie, który rozlewa się na kolejne kraje. Zaraza dotknęła już nie tylko sektor finansowy.
Jej skutki odczuwają także firmy z innych branż, np. motoryzacyjnej, budowlanej czy handlowej. Największe gospodarki gwałtownie hamują i wpadają w recesję. Rządy pompują więc w zagrożone instytucje finansowe miliardy dolarów i przygotowują specjalne pakiety antykryzysowe. Banki centralne odważnie obniżają stopy procentowe (Słowacja, Szwajcaria). Nadzwyczajne działania mają pomóc w walce z globalną zarazą i nie dopuścić do masowych bankructw przedsiębiorstw, wzrostu bezrobocia i zubożenia społeczeństw.

Takiej mobilizacji nie widać w Polsce, chociaż i nam grozi znaczny spadek tempa wzrostu gospodarczego w przyszłym roku. Może nawet do 1,5 proc., co byłoby najgorszym wynikiem od 2002 roku.
Firmy już zapowiadają duże zwolnienia pracowników (Telefonika, Whirpool), wstrzymują produkcję (Opel) czy odkładają nowe inwestycje (deweloperzy). Oznak choroby jeszcze wyraźnie nie widać w oficjalnych statystykach. Szybko rośnie bowiem produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna, spada bezrobocie. Ale wkrótce to się może zmienić.

Tymczasem w Polsce władze zachowują się tak, jakby kryzys miał nas szczęśliwie ominąć. Robią niewiele, a jeśli już podejmują jakieś działania, to są one spóźnione lub niewystarczające, np. słynny pakiet zaufania NBP. A gospodarka czeka na pomoc. Jeśli jej nie dostanie, to może zapaść na ciężką chorobę, której leczenie potrwa długo i będzie bardzo kosztowne. Obniżka stóp procentowych, wielce prawdopodobna jeszcze w tym miesiącu, może być dla niej dobrym sygnałem, ale nie wystarczy. Aby obronić naszą gospodarkę przed kryzysem, potrzeba działań nadzwyczajnych i niestandardowych.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się