Menu Region

Doba na rozwikłanie zagadki śmierci generała Sikorskiego

Doba na rozwikłanie zagadki śmierci generała Sikorskiego

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Teresa Semik

Prześlij Drukuj
Ekshumacja zwłok gen. Władysława Sikorskiego rozpocznie się 25 listopada rano. Już następnego dnia szczątki zostaną złożone do nowej trumny, przykryte specjalnie uszytym mundurem generalskim i znów spoczną w katedrze wawelskiej.
Harmonogram prac ekshumacyjnych omówił w poniedziałek z kard. Stanisławem Dziwiszem prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Osiem godzin ma zająć podnoszenie marmurowego sarkofagu, który chroni dostępu do szczątków Władysława Sikorskiego.

Jest popękany i zachodzi obawa, że może nie wytrzymać. Trumnę ze zwłokami Sikorskiego wyjmą oficerowie Wojska Polskiego i przetransportują pod eskortą policji do Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie, gdzie w ciągu zaledwie doby ciało będzie poddane szczegółowym badaniom (m.in. tomografii komputerowej), by katowiccy prokuratorzy IPN, którzy postawili hipotezę, że Sikorski zginął w wyniku spisku, mogli ustalić prawdziwą przyczynę śmierci generała.

25 listopada IPN zbada zwłoki gen. Sikorskiego. Kard. Dziwisz poprowadzi trzeci pogrzeb generałaNastępnego dnia, 26 listopada, odbędzie się uroczysty, trzeci już, pogrzeb generała Sikorskiego (poprzednie miały miejsce w lipcu 1943 r. na cmentarzu Lotników Polskich w Newark w Wielkiej Brytanii i we wrześniu 1993 r. w Krakowie). Na uroczystość mają być zaproszeni m.in. przedstawiciele władz Krakowa i prezydent Lech Kaczyński.

Część oficjalna rozpocznie się o godz. 16. Wtedy spod Krzyża Katyńskiego z placu św. Idziego ruszy kondukt żałobny. Następnie trumna ze szczątkami generała Sikorskiego zostanie wniesiona do katedry wawelskiej i złożona na katafalku. Potem rozpocznie się msza święta pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza w intencji generała Sikorskiego. Po mszy trumna ze szczątkami zostanie odprowadzona do miejsca spoczynku - krypty św. Leonarda.

Blisko miesiąc zajmą ekspertom analizy tkanek pobranych ze zwłok. Na pytanie o przyczynę śmierci mają dać odpowiedź m.in. badania histopatologiczne i toksykologiczne. Wątpliwości, czy na Wawelu rzeczywiście spoczywa Władysław Sikorski, mają rozwiać badania DNA. Jako materiał porównawczy zostaną wykorzystane tkanki pobrane z kapci Naczelnego Wodza, które udostępniła Ewa Wojtasik z Bielska-Białej, wnuczka siostry generała.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się