Menu Region

Miedwiediew szykuje Putinowi powrót na Kreml

Miedwiediew szykuje Putinowi powrót na Kreml

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Anna Przybyll

Prześlij Drukuj
Zgodnie z zapowiedzią prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew przesłał wczoraj do Dumy Państwowej projekty trzech poprawek do konstytucji.
Najważniejsza dotyczy przedłużenia kadencji głowy państwa z obecnych czterech do sześciu lat. Ten pomysł prezydent Rosji po raz pierwszy przedstawił w wygłoszonym w ubiegły wtorek orędziu do narodu. Następnego dnia dziennik "Wiedomosti", powołując się na kremlowskie źródła, ujawnił, że taki plan powstał już za prezydentury obecnego premiera Władimira Putina w 2007 r.

Według analityków proponowane zmiany mają umożliwić powrót Putina na fotel prezydencki przed upływem kadencji Miedwiediewa, który po wprowadzeniu bolesnych reform socjalnych miał ustąpić na rzecz Putina.

Komentatorzy spekulują, że gdyby Miedwiediew złożył urząd wcześniej, wybory prezydenckie mogłyby odbyć się już za rok, a Putin rządziłby Rosją przez dwie wydłużone kadencje aż do 2021 r. Rzecznik Putina zaprzeczył takim wnioskom, nazywając je bezpodstawnymi.

Inne poprawki zawierają propozycje przedłużenia kadencji Dumy z czterech do pięciu lat. Miedwiediew proponuje także rozszerzenie uprawnień kontrolnych Dumy w stosunku do rządu federalnego oraz reorganizację i powołanie nowych struktur rządowych.

Przeciwko poprawkom protestuje opozycja, między innymi szefowa Moskiewskiej Grupy Helsińskiej Ludmiła Aleksiejewa oraz przewodniczący partii komunistycznej Giennadij Ziuganow. - Teraz deputowani powinni skupić się na zażegnaniu kryzysu ekonomicznego, a nie na zmienianiu konstytucji - powiedział agencji Interfax Ziuganow.

Jak poinformowała rzeczniczka Miedwiediewa Larysa Bryszewa, poprawki nie wymagają ich zatwierdzenia w drodze referendum. Wystarczy, że zostaną przegłosowane większością dwóch trzecich deputowanych w Dumie, trzech czwartych członków Rady Federacji (izby wyższej) i dwóch trzecich regionalnych parlamentów. Prezydent jest pewny sukcesu, bo we wszystkich tych organach zdecydowanie dominuje proputinowska partia Jedna Rosja.


Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się