Menu Region

Gospodarka ostro wyhamuje, będą masowe zwolnienia

Gospodarka ostro wyhamuje, będą masowe zwolnienia

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Łukasz Pałka

Prześlij Drukuj
Świat pompuje kolejne miliardy dolarów w walkę z kryzysem pogrążającym już nie tylko banki, ale i całą gospodarkę.
Amerykanie wyłożą 25 mld dol. na ratowanie przed bankructwem tzw. wielkiej trójki z Detroit, czyli koncernów motoryzacyjnych General Motors, Ford i Chrysler. Notowania tego pierwszego giganta na nowojorskiej giełdzie spadły do poziomu najniższego od ponad 60 lat.

Szacuje się, że akcje GM mogą wkrótce kosztować jednego dolara. Do walki z kryzysem przystępują też Chińczycy. Tamtejszy rząd wesprze gospodarkę sumą 586 mld dol. To aż jedna piąta chińskiego PKB. Azja jest kolejnym po USA i Europie Zachodniej ogniwem globalnego kryzysu.

Następne będą gospodarki wschodzące, w tym Polska, o której przecież mówiło się, że nie odczuje spowolnienia. Ale już w poniedziałek analitycy znanego banku inwestycyjnego JP Morgan obniżyli prognozę przyszłorocznego wzrostu gospodarczego w naszym kraju do zaledwie 1,5 proc. A jeszcze przed kilkoma dniami Komisja Europejska przewidywała wzrost naszego PKB na poziomie 3,8 proc. Rząd zaplanował budżet przy założeniu, że wzrost sięgnie 4,8 proc.

Aby ożywić gospodarkę, Rada Polityki Pieniężnej prawdopodobnie w tym miesiącu obetnie stopy procentowe. Ale to może nie wystarczyć. Wiele wskazuje, że Europa Środkowo-Wschodnia potrzebuje uruchomić własny plan Paulsona.

Czarne chmury nad naszym PKB

Nasi sąsiedzi zaczynają walkę z kryzysem. Aby pobudzić gospodarkę, Słowacy obniżyli wczoraj stopy procentowe o 0,5 pkt proc. Wcześniej na podobny krok zdecydowali się Czesi i Węgrzy.

Taka sytuacja powoduje, że coraz bardziej prawdopodobna staje się również obniżka stóp procentowych w Polsce. I to już w listopadzie. Wspomniał o tym przed kilkoma dniami prezes NBP Sławomir Skrzypek. Taki krok mógłby ożywić rynek kredytowy, który jest kołem zamachowym całej gospodarki.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się