Menu Region

Anglicy cenią polskich stoczniowców

Anglicy cenią polskich stoczniowców

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Robert Kiewlicz

1Komentarz Prześlij Drukuj
Nasze stocznie mają problemy finansowe, ale widać, że polscy fachowcy z tej branży nie powinni obawiać się o pracę.
Hamworthy, brytyjski projektant okrętowych systemów paliwowych, za 500 tys. funtów przejął gdyńską firmę projektującą statki - Baltic Design Center, w kierownictwie której zasiadają osoby związane poprzednio z biurem projektowym Stoczni Gdynia. Zakup polskiej firmy projektowej wiąże się z nową strategią Brytyjczyków. Ma ona na celu zmniejszanie kosztów działalności poprzez przeniesienie pracy projektantów z Wielkiej Brytanii i Norwegii do Polski.

- Współpracujemy teraz z Hamworthy przy projektowaniu napędów gazowych dla odbiorców norweskich - zdradza Rafał Kroczka, dyrektor zarządzający BDC. Klientami BDC są m.in. Gdańska Stocznia "Remontowa", Stocznia Remontowa "Nauta" i Stocznia Marynarki Wojennej. Personel firmy stanowią inżynierowie z przynajmniej dziesięcioletnim stażem w biurze projektowym Stoczni Gdynia.

Brytyjska firma jest liderem w projektowaniu i produkcji innowacyjnych systemów gazowych. Grupa posiada swoje firmy w 12 krajach. W ubiegłym roku Hamworthy miał obroty rzędu 231,8 mln funtów.
Ale nie tylko Brytyjczycy dostrzegli polski potencjał. Nasi monterzy kadłubów czy spawacze są także cenieni w Finlandii i Norwegii.

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska uchroniła stocznie w Gdyni i Szczecinie przed zwrotem 3,3 mld euro pomocy publicznej, ale jednocześnie nakazała polskiemu rządowi podział i sprzedaż do 31 maja zakładowego majątku. Urzędnicy Komisji oceniają, że po podziale stoczniowego majątku pracę może stracić nawet 40 proc. z 12,5 tys. obecnie zatrudnionych. W pierwszej kolejności zwolnienia dotkną pracowników biurowych.Brzmi groźnie, ale już widać, że przynajmniej część pracowników nie będzie musiała martwić się o swoją przyszłość.
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Gratulacje!

+11 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ZRK (gość)  •

Gratulujemy sukcesu finansowego - są ludzie, którzy to potrafią.

odpowiedzi (0)

skomentuj