Menu Region

Czesi mają nowy kodeks karny

Czesi mają nowy kodeks karny

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Izba niższa czeskiego parlamentu zatwierdziła nowy kodeks karny, który zastąpi ustawę z 1961 roku. Minister sprawiedliwości Jirzi Pospiszil z prawicowej współrządzącej Partii Obywatelskiej określił zmiany jako "historyczne i rewolucyjne".
Nowy kodeks obniża wiek odpowiedzialności karnej z 15 do 14 lat. Osoby, które ukończyły 14 lat będą odtąd odpowiadać jak dorośli za wszystkie zbrodnie i główne występki. Najwyższą karą będzie nadal dożywocie, ale deputowani podwyższyli karę długoletniego więzienia za szczególnie ciężkie przewinienia z 25 do 30 lat.

Wyrok będzie mógł być wydany nawet po kilku godzinach od chwili popełnienia przestępstwa. Złapany na kradzieży złodziej już kilka godzin później stanie przed sądem. Zwiększone zostaną kary za chuligańskie wybryki na stadionach piłkarskich. Za udział w takich awanturach kodeks przewiduje aż 10-letni zakaz wejścia na mecze.

Nowy kodeks musi zatwierdzić jeszcze czeski Senat. Jeśli tak się stanie i kodeks podpisze prezydent, to zacznie on obowiązywać od 2010 roku.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się