Menu Region

Joseph Stiglitz: Obama ma zdobyć zaufanie dla USA

Joseph Stiglitz: Obama ma zdobyć zaufanie dla USA

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Joseph Stiglitz

Prześlij Drukuj
Barack Obama zawdzięcza swoje zwycięstwo w dużej mierze perspektywie najdłuższej i najgłębszej dekoniunktury gospodarczej ostatniego ćwierćwiecza, a może nawet od Wielkiego Kryzysu.
Jeśli sprawi się dobrze, może zostać wybitnym prezydentem. Jeśli sprawi się źle, może podzielić los Jimmy'ego Cartera. Z brutalnie politycznego punktu widzenia miał szczęście, że krach finansowy uderzył niedługo przed wyborami, ale jeśli Obama nie znajdzie jakiegoś rozwiązania, szczęście szybko przestanie mu sprzyjać. A nawet jeśli zrobi wszystko perfekcyjnie, prawdopodobnie i tak nie wyjdziemy na prostą wcześniej niż za półtora roku.

Gospodarka niewątpliwie potrzebuje bezpośredniego zastrzyku w ramię, ale 44. prezydent musi starannie zaprojektować pakiet stymulacyjny. A to dlatego, że po prezydencie Bushu odziedziczy dług publiczny (10,5 bln dol.), który w ciągu ostatnich ośmiu lat prawie się podwoił, i to bez uwzględnienia planu Paulsona, programu refinansowania leków przez Medicare i kosztów opieki nad setkami tysięcy żołnierzy powracających z Iraku.


Trzeba przyznać, że Obama w większości wypadków zdaje sobie z tego wszystkiego sprawę. Podczas kampanii sprzeciwiał się obniżaniu podatków najlepiej zarabiającym Amerykanom, którym w ostatnich latach tak dobrze się powodziło. Oprócz uchylenia cięć z okresu 2001-2003 prezydent elekt powinien również rozważyć opodatkowanie dywidendy i zysków kapitałowych według takiej samej stawki, co zwykłe dochody: zredukowałoby to deficyt i uczyniło system podatkowy sprawiedliwszym.

Kolejny poważny problem, z którym musi się zmierzyć Obama, to narastająca nierówność. Odwrócenie części tych trendów potrwa dziesięciolecia, ale na dobry początek można by zadbać o to, żeby żaden Amerykanin, który chce studiować, nie został odesłany z kwitkiem z przyczyn finansowych oraz zapewnić odpowiednie finansowanie publicznego szkolnictwa podstawowego i średniego.

1 3 4 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się