Adam Bodnar: Rzecznik mniejszości seksualnych? Broniłem...

  Adam Bodnar: Rzecznik mniejszości seksualnych? Broniłem różnych dyskryminowanych grup

  Magdalena Nałęcz (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Adam Bodnar
  1/2
  przejdź do galerii

  Adam Bodnar ©Grzegorz Jakubowski

  - Moją kandydaturę można sprowadzać do pewnych haseł, ale niejednokrotnie w swojej karierze udowadniałem, że potrafię bronić różnych grup - mówi w rozmowie z dziennikarką Agencji Informacyjnej Polska Press (AIP) Adam Bodnar, nowo wybrany rzecznik praw obywatelskich.


  Dlaczego pana kandydatura na rzecznika praw obywatelskich wywołała tak ostrą reakcję prawicowych polityków i publicystów? Od kiedy wybrano pana na to stanowisko, sytuacja się zintensyfikowała.
  Czy faktycznie się zintensyfikowała?
  Chyba nie wszyscy, i chyba nie do końca. Cennym głosem wśród prawicowych publicystów był dla mnie artykuł pana Wojciecha Wybranowskiego z „Do Rzeczy”. Pan Wybranowski napisał, że on się wprawdzie ze mną nie zgadza, jeśli chodzi o niektóre kwestie ideologiczne, ale ma kilkuletnie doświadczenie współpracy w pewnych sprawach, w których pomagałem i doprowadziłem do pozytywnych skutków. Dla niego to jest najważniejsze kryterium, jeśli chodzi o wybór rzecznika praw obywatelskich.

  Głosowanie nad wyborem rzecznika praw obywatelskich w Sejmie było jawne, PO wprowadziła w tej sprawie nawet dyscyplinę. W Senacie głosowanie było tajne i tam przeszedł pan już tylko dwoma głosami. Czy to nie sprawiło, że przemyślał pan jeszcze raz chęć objęcia tego urzędu, wiedząc, że nawet część Platformy, zgłaszającej przecież pana kandydaturę, nie jest przekonana do tej kandydatury?
  Uzyskałem poparcie większości w Senacie, wszystko odbyło się zgodnie z procedurami. Charakterystyczną rzeczą jest, że każdy z senatorów ma swój niezależny pogląd. Miałem bardzo dobre spotkania indywidualne oraz z klubem senatorów Platformy, które wskazywały na to, że panuje zaufanie co do mojej osoby, poglądów i wizji urzędu.

  Czy biorąc pod uwagę siłę sprzeciwu ze strony prawicy możemy spodziewać się neutralności w działaniach? Beata Kempa stwierdziła, że będzie pan „rzecznikiem praw mniejszości seksualnych”.
  Oczywiście można moją kandydaturę sprowadzać do takich haseł, natomiast myślę, że są one krzywdzące dla mnie samego, fundacji helsińskiej i dla mnóstwa prawników pro bono. Od 11 lat zajmuję się różnymi zagadnieniami z zakresu praw człowieka i niejednokrotnie udowadniałem, że potrafię bronić różnych grup, które są dyskryminowane czy wykluczone przez państwo.

  O co więc chodzi w tej nagonce na pana? Prawicy nie zależy na przestrzeganiu praw obywatelskich?
  Być może wynika to z odmiennej wizji urzędu, albo z takiej wizji, żeby niektórymi tematami w ogóle się nie zajmować, albo zajmować się wyłącznie marginalnie.

  Na jesieni będziemy mieć wybory parlamentarne. Jest prawdopodobne, że wygra je PiS. Wtedy będzie pan musiał współpracować z prawicowym rządem oraz prezydentem wywodzącym się z tego środowiska. Nie obawia się pan tego?
  Wdawanie się przeze mnie w tym momencie w analizy, kto wygra wybory, jaka partia, jaki będzie miała program, co będzie po wyborach, to jest czysta publicystka polityczna. Należy to pozostawić dziennikarzom, którzy są bardzo dobrzy w takich kwestiach. Moja zasada działania jest prosta. Po pierwsze, przestrzeganie praw i wolności konstytucyjnych oraz działanie na ich rzecz. Po drugie, realizacja zasady współdziałania władz. Rzecznik nie może być samotną wyspą wśród organów konstytucyjnych, ale powinien z tymi władzami współpracować na rzecz praw i wolności jednostki.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  DO ne0LIBERredPRawicy WyKLuczenie TO NIE BIYDA

  777 TYlKO FEM MINY ROWERY I LESSBY I INNE POcioty Z ELIT AKTORY I KSIENRZA z OAZ PATologi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  A BIYDA NIY ISTNIEJE BO EMIGRUJE NA CMYNTORZ POkRYJomu i PO ciHU SŁURZBA EUtanAZJI LIBERaALLnie.PRoPOgandaWO CYNZÓÓraLNNIE WIYBIELONOJAK HISSteRYJa AF i PR gossPOdarki AFEEr I KOruPOcji.3@śfiata...rozwiń całość

  A BIYDA NIY ISTNIEJE BO EMIGRUJE NA CMYNTORZ POkRYJomu i PO ciHU SŁURZBA EUtanAZJI LIBERaALLnie.PRoPOgandaWO CYNZÓÓraLNNIE WIYBIELONOJAK HISSteRYJa AF i PR gossPOdarki AFEEr I KOruPOcji.3@śfiata AFIEGO WARiata.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  model

  spokojny

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Uważam następujący model za rozsądny: osoby tej samej płci nie są małżeństwem ale związkiem i nie mogą adoptować dzieci. W końcu nie można zabronić ludziom żeby deklarowali, że chcą razem...rozwiń całość

  Uważam następujący model za rozsądny: osoby tej samej płci nie są małżeństwem ale związkiem i nie mogą adoptować dzieci. W końcu nie można zabronić ludziom żeby deklarowali, że chcą razem mieszkać, prowadzić wspólne gospodarstwo i mieć prawo do informacji w szpitalu dot. drugiej osoby. Znam przypadek na wsi gdzie starsze małżeństwo przejęło opiekę nad wdową (lat ok. 80). Kobiety w wieku ok. 80 lat zamieszkały razem po śmierci ich mężów i były dla siebie najbliższą rodziną. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo