Menu Region

Kardynał Glemp: Dobro Ojczyzny jest dobrem nadrzędnym

Kardynał Glemp: Dobro Ojczyzny jest dobrem nadrzędnym

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Prześlij Drukuj
Dobro Ojczyzny jest dobrem nadrzędnym - podkreśla prymas Polski, kardynał Józef Glemp. Zwrócił uwagę, że za rozwój patriotyzmu w obywatelach odpowiada cała wspólnota, która także musi być do patriotyzmu wychowywana.
- Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czym jest Ojczyzna i jakie mamy wobec niej obowiązki - mówi prymas Polski dodać, że pozostawienie tylko jednostce do wyboru jak ma się zachowywać to za mało, ponieważ wolność jest zadaniem i zobowiązaniem, a do tego trzeba wychowania.

Prymas Polski podkreśla, że wychowanie do patriotyzmu musi być zbiorowe ponieważ musi być pewien klimat, który tworzy wspólne ideały.


Dodaje, że dużo zależy od szkoły, środków masowego przekazu, ale także od katechizacji, ponieważ nauczanie Kościoła - które obejmuje większą część naszego społeczeństwa - jest przekazywaniem rzetelnych wartości opartych na Ewangelii, a ta jest fundamentem całej mądrości ludzkiej.

Kardynał Józef Glemp wskazuje, że współczesny patriotyzm to także umiejętność wzniesienia się ponad żądze pieniądza i konsumpcjonizm. Zauważa, że patriotyzmem jest dbałość o wspólne dobro i taki przykład powinny dawać osoby życia publicznego. - Wiele zależy także od polityki, która - niestety - nie daje nam najlepszych wzorów, a wzory są potrzebne - mówi prymas Polski zauważając, że Kościół podejmuje wysiłek i modli się o dobre wychowanie, aby widzieć dobro Ojczyzny jako dobro nadrzędne, gdzie można realizować własne ambicje i własne zdolności.

Prymas Glemp zwraca również uwagę, że uzasadnione jest łączenie obchodów święta niepodległości z przeżyciami religijnymi, ponieważ - jak podkreśla - wielokrotnie w polskiej historii o niepodległości mówiło się tylko w kościołach.

- Kościół jest także fundamentem, potrafiącym jednoczyć różne warstwy społeczne - przypomina prymas Polski.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się