Menu Region

Nowoczesny patriotyzm, czyli kto to jest patriota

Nowoczesny patriotyzm, czyli kto to jest patriota

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Agnieszka Sikora, Błażej Przygodzki

179Komentarzy Prześlij Drukuj
Lekcją historii stał się komiks. Są Polacy,którzy biegną w maratonie z flagami w dłoniach lub z chorągiewkami na kierownicach odpalają silniki quadów i motocykli.
Biało-czerwone barwy widnieją w oknach. Czy to wystarczy, żeby być patriotą? Stara kobieta na Powązkach zapala znicz na grobie swojego męża. Wspólne szczęście trwało krótko. Ich córka miała kilka dni, kiedy on zginął w powstaniu warszawskim. Kobieta nigdy nie znalazła nikogo na jego miejsce. Nadal go kocha. Przez całe życie. Wyjmuje jego zdjęcie i mówi: - Proszę zobaczyć, jaki on był piękny. Wszyscy wtedy byli piękni. Wszyscy młodzi, którzy poszli walczyć w powstaniu. Dziś takich już nie ma...

Dziś każdy z nas powie bez wahania, że mąż tej kobiety, jego koledzy powstańcy, żołnierze, harcerze byli bohaterami i prawdziwymi patriotami. Przelali krew w walce o Polskę.
Byli gotowi oddać życie. To wielka sprawa, wielki czyn. Tylko że wtedy była wojna. Oni wiedzieli, jak być patriotami. Dla nich to było oczywiste. A jak jest dziś? Co znaczy dziś być patriotą? W czasach kiedy nie toczymy wojen, kiedy nie zagraża nam żaden wróg, kiedy jesteśmy częścią zjednoczonej Europy, a na świecie stopniowo zacierają się granice?

KORZENIE


Lekcja historii. Dzieci zapamiętują daty i przyporządkowują je odpowiednim wydarzeniom. 1410 - bitwa pod Grunwaldem, 1772 - pierwszy rozbiór Polski, 11 listopada 1918 roku - odzyskanie niepodległości. Podają rozwiązania, jakby klepały tabliczkę mnożenia. - Mniej wkuwania dat, a więcej zabawy - radzi nauczyciel historii Krzysztof Karyś. - Żeby młodzież zainteresować historią, trzeba przedstawić ją w nowoczesny sposób. Nauczyciel przynosi na lekcję płytę z teledyskiem szwedzkiego zespołu Sabaton.

Muzyka dudni jak na heavymetalowym koncercie. Filmik opowiada historię 720 polskich żołnierzy, którzy próbowali pokonać siły niemieckie liczące aż 42 tysiące ludzi. Polacy nie mieli szans, ale walczyli do końca. Walczyli jak starożytni Spartanie w Wąwozie Termopilskim. Lekcja nie tylko wzbudza zainteresowanie. Waleczność, męstwo, odwaga polskich żołnierzy zostaje doceniona. Historyk wykonał więcej pracy niż inni, standardowi nauczyciele. Próbując dotrzeć do młodych ludzi, pokazał, że nie przychodzi do pracy tylko po to, żeby odbębnić zadanie.

On chce, żeby historia przemówiła. Krzysztof Karyś swój patriotyzm wyraża na lekcjach historii. Jego zadanie to pokazanie przeszłości kraju w taki sposób, żeby młodzi ludzie zrozumieli, gdzie żyją, i przekonali się, że to nie jest bez znaczenia. Żeby tak się stało, muszą poznać swoje korzenie. - Być świadomym patriotą to znać historię - potwierdza prof. Krzysztof Kazimierz, socjolog. - Nie znając symboli czy narodowych ikon, nie będziemy wiedzieli, kim jesteśmy. Bez narodowej tożsamości trudno nam będzie budować przyszłość. Znajomość historii, tradycji i kultury narodu jest nieodłącznym elementem patriotyzmu, podawanym w każdej słownikowej definicji.

CZYNY

- Jestem patriotą, bo płacę podatki i daję miejsca pracy - deklaruje przedsiębiorca Roman Kozłowski. Prowadzi interesy w całej Europie. Ma partnerów w Niemczech, Słowacji, Holandii. Jest dumny z tego, że wszędzie uważają go za solidnego kontrahenta. W ten sposób buduje nie tylko wizerunek firmy, ale również swojego kraju. Uczciwa i dobra praca jest dla niego miarą współczesnego patriotyzmu.

- Polacy będą dumni z ojczyzny, jeśli będzie im się dobrze żyło - podkreśla przedsiębiorca. - Silna gospodarka to silne państwo i ludzie, którzy są do niego przywiązani. Roman Kozłowski ma rację. Definicja patriotyzmu mówi: "Patriota na co dzień dba o pomyślność i dobre imię swojego kraju i narodu".

1 3 »
15

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

huj

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

huj z rodziny hujuw (gość)  •

huj rucha huja

odpowiedzi (0)

skomentuj

patriotyzm-co to jest?

+18 / -16

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

italiano (gość)  •

Kto jest patriotą w Polsce? Ten któremu Polska coś dała ....pracę ,dobre zarobki, socjal na poziomie Niemiec , a nie Afryki. Zdrowie , nauczanie ,godna emerytura tego nam brakuje.
Zasiłek rodzinny ,-kto go dostaje,- biedota . Ile ? Szkoda pisać . I właśnie za ten zasiłek nie będę tłumaczył dziecku ,że warto być w Polsce patriotą. Bo nie warto umierać za Afganistan czy Irak za pieniądze biznesmenów ( kto będzie najtańszym ochroniarzem pól naftowych- polak i Rumun czy inny Bułgar.) pozdrawiam ...

odpowiedzi (0)

skomentuj

To taki heppening, jak

+38 / -29

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

PL (gość)  •

ubranie przez Anglika białej koszulki z czerwonym krzyżem w dzień św. Jerzego, czy bawarskich szortów przez niemca w October Fest. Jeżeli ktoś sobie z tego zdaje sprawę, to OK, jesli uważa to za partyjotyzm, to trudno to komentować.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Patriota quadowiec

+24 / -17

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ja (gość)  •

Dla mnie robie nie patrioty z człowieka, który nie rozumie tego, co potrafią zrozumiec setki ludzi komentujących jego pseudowyczyn - to wtopa dziennikarzy. Jak można taka głupotę uznać za czyn patriotyczny? Bo ktoś tak oświadczył i weźmie ze sobą chorągiewkę? A ta rzekoma praworządność, to finalnie zgoda na przejechanie 40% może plaż. Ciekaw jestem czy jak sprawa się rypła to nadal będzie w to brnął. Po co to i komu?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Panie Michale

+42 / -37

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Michał (gość)  •

jest demokracja i kazdy z nas ma prawo sie odezwac.


Cytat:
to jest bełkot. Tragedia! Inaczej nie da się tego skomentować. Poza tym widać, że miejsca na dyskusję z Panem nie ma. Mam nadzieję, że jednak takie poglądy w Polsce są mniejszością.

odpowiedzi (0)

skomentuj

definicja patriotyzmu

+37 / -24

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

spokojny  •

Nie zgadzam się z twierdzeniem „patriotą widzę jednak każdego, kto poświęca siebie dla kraju, czy w bezsensownej, romantycznej walce, czy też swą pozytywistyczną postawą.”. Otóż ten, kto się „poówięca bezsensownie” dla mnie patriotą nie jest. Patriotyzm to mądrość – działanie właśnie z sensem, służące krajowi, narodowi, społeczeństwu. Przede wszytskim patriotą jest to kto działa profesjonalnie. A więc profesjonalnie i systematycznie pracuje, budując potęgę swego kraju, silnego wspaniałą siecią autostrad, szybkimi pociągami, znakomitym systemem służby zdrowia, nauki, edukacji, konstruktywną aktywnością obywateli.

Czy ten kto macha szabelką i falgą jest patriotą? Nie wiem. Być może. Ale wiem, że nie flagowanie i szabelkowanie jest najważniejszym wyrazem patriotyzmu ale właśnie mądre, profesjonalne działanie na codzień. Przykład sportowy: najbardziej patriotyczne nie jest to społeczeństwo, które ma najgłośniej ryczących kiboli ale to, które w sporcie wygrywa, na miarę swoich mośliwości, bo po to żeby wygrać trzeba wytrwale pracować i tym właśnie zyskuje się pozycję miądzynarodową i szacunek innych krajów.

I wracając do początku wątku – inny przykład „bezsensownego poświęcenia” i braku patriotyzmu –Hubal. Czym się chwalimy? Oficerami, którzy łamali rozkazy? Przypomnę: 23 września generał Wacław Przeździecki wydał rozkaz, aby wszystkie podległe mu oddziały przedostały się na teren neutralnej Litwy. Podporządkowania się temu rozkazowi odmówił jedynie 110 Pułk Ułanów, w którym służył Dobrzański. I dalej: pułk został okrążony, wkrótce po tym jego dowódca, pułkownik Jerzy Dąbrowski, wydał rozkaz rozwiązania oddziału. Tymczasem około 180 żołnierzy pod dowództwem majora Henryka Dobrzańskiego podjęło decyzję dalszego udziału w walkach czyli ponownie złamano rozkaz. Po wrześniu kierownictwo ZWZ i Delegatura Rządu na Kraj nakazały Hubalowi rozwiązać oddział (gen. S. Rowecki "Grot"). Hubal nie podporządkował się rozkazowi a swoim podkomendnym dał „swobodę decyzji” (!). Sam z grupą liczącą 72 ludzi kontynuował walkę znowu łamiąc rozkazy. Patriota notorycznie łamiący wojskowe rozkazy? Dla mnie rzecz nadzwyczaj wątpliwa nieprofesjonalna.

A u nas pokutuje jeszcze XIX myślenie przestarzałymi kategoriami sienkiewiczowskimi: trzeba być gotowym umrzeć za ojczyznę. Umrzeć? A cóż może zrobić taki nieboszczyk po śmierci dla ojczyzny? Dla ojczyzny trzeba przede wszystkim umieć żyć i niedopuszczać do sytuacji, w której jedynm wyjściem staje się rodzaj „honorowego”, zbiorowego samobójstwa.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nie

+30 / -18

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

iniemamocny (gość)  •

jestem obrońcą żadnego z polityków, ponieważ oni dysponują środkami, żeby właściwie bronic się samemu. Co jednak znaczy, że ktoś nie umie zachować się w międzynarodowym środowisku? Co tak naprawdę my, zwykli ludzie, wiemy co dzieje się na europejskich salonach? Jak zachowują się inni, to już nas nie interesuje albo nasze media tego nie relacjonują. A szkoda. Nie chcę dawać recepty na patriotyzm. patriotą widzę jednak każdego, kto poświęca siebie dla kraju, czy w bezsensownej, romantycznej walce, czy też swą pozytywistyczną postawą. Wierzę, że ludzie tacy znajdują się nawet wśród polityków, ba, nawet na lewicy ;). Tyle pan Michał pisze o Anglikach i Niemcach, u tych pierwszych jednak patriotyzm jest zakorzeniony niezwykle głęboko i bardzo romantyczny. Anglicy nie maja problemu z pojmowaniem swego patriotyzmu. Defilady i ceremonie są nieodzowną częścią obchodów wszystkich świąt narodowych. U nas jednak co pół roku to samo. Co to jest patriotyzm, kto jest i kto nie jest patriotą. Nie chcę mówić tu o martyrologii, ale nie sama przyszłością naród żyje. Sytuacja Polski przez 45 lat od zakończenia wojny miała OGROMNY wpływ na to jak postrzegamy kwestię patriotyzmu, miłości do ojczyzny, itp. Społeczeństwu zostały wpojone pewne przekonania, których teraz bardzo trudno jest się pozbyć.
Natomiast mimo wszystko nie zgadzam się , że osoba, która świadomie planuje wyjazd z Polski, argumentując, że tu nie da się żyć, jest patriotą, że przeszkadzają jej szarzy, zakompleksieni rodacy. Nie mówię nie wyjeżdżajcie - ale raczej z innych pobudek. Czym jest naród? czyż nie tymi rodakami właśnie? Czy patriota kochając swój kraj, nie powinien również szanować tychże rodaków? Mimo wszystko...?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Michał i PL mają sporo racji

+34 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

spokojny  •

Bliższe mi ideały pozytywizmu niż miazmaty romantyzmu. Wolę profesjonalistę Wokulskiego niż rzucającego się bezsensownie z szablą na czołgi Kmicica. Myślę, że warto uczyć się od innych np. od Czechów ale to też nie jest popularne podejście w naszej ojczyźnie. Przecież „Czesi to tchórze”. Historia? Owszem. Ale od niej ważniejsza jest teraźniejszość i przyszłość i takie są moje proporcje i priorytety. Bliżej mi do krytycznego patriotyzmu mrożkowsko-gombrowiczowskiego niż prostacko-gierytchowskiego. Wierzę bowiem, że państwo suwerenne to nie takie, które o tym krzyczy tylko takie, które jest silne spokojem swojej systematycznej pracy i współpracy z innymi. Tak, interesuję się historią i wyciągam z niej wnioski a że nie zawsze są to wnioski popularne? Przecież nie będę kłamał sam przed sobą i sam siebie oszukiwał. Uważam więc np., że Powstanie Warszawskie było posunięciem tragicznie niepotrzebnym, przy całym szacunku dla niewątpliwie szlachetnych motywów Powstańców i równie niewątpliwego ich bohaterstwa.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Niestety, ale Pan Michał ma

+28 / -26

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

PL (gość)  •

wiele racji. Ci co najwięcej krzyczą o patryjotyźmie to zazwyczaj zakompleksione ksenofoby, homofoby, nie potrafiący zachować się w międzynarodowym towarzystwie i ciągle się wykłucający. Za to lubują się w paradach, defiladach, wzniosłych przemówieniach. Dziwnym trafem ten opis pasuje m.in. do aktualnego Pana Prezydenta. Nie naśmiewam się z niego, po prostu jestem zażenowany i jest mi wstyd. Prawdziwy patryjota nie musi potwierdzać swojego patryjotyzmu gadżetami, czy unamiętnym udziałem w różnych szopkach. Dla mnie prawdziwy patryjota to chociażby pan przedsiębiorca z artykułu. Dzięki niemu kraj rośnie w siłę gospodarczo, zdobywa kredyt zaufania, z którego skorzystają następni polscy przedsiębiorcy, czy pracownicy, buduje pozytywny obraz Narodu.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nie warto świętować

+33 / -23

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

czornefuzekle (gość)  •

W historii Górnego Śląska Marszałek zapisał się jak najgorzej. Ciekawie o tym pisze niejaki Maras: gornyslask.wordpress.com/2008/11/11/czym-dla-slazakow-jest-11-listopada/

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »