Menu Region

Na Aeropagu o zgodzie

Na Aeropagu o zgodzie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Tadeusz Skutnik

Prześlij Drukuj
Gdańskie Areopagi to organizowane od 2000 r. otwarte debaty, którym przysłuchiwały się w ostatnich latach tysiące ludzi.
Od tego roku Areopagi zmieniły swój design. Organizatorzy na temat kolejnych dyskusji wybrali osiem mieszczańskich cnót, które gdańszczanie umieścili w połowie siedemnastego wieku na Złotej Bramie otwierającej wjazd na Trakt Królewski. Tematem pierwszego Areopagu stała się zgoda.

Gen. Polko, twórca GROM-u, pierwszego dnia debaty przekonywał, że oczywiście samą siłą nie da się zaprowadzić zgody, ale można do zgody przekonać, czego pozytywnym przykładem jest była Jugosławia.
Negatywnym zaś - rzeź Tutsi w Ruandzie, gdyż tam nie było zgody na siły rozjemcze, a mogłyby one ocalić setki tysięcy ludzkich istnień. Polko postawił pytanie, czy aby porozumienia sierpniowe i stan wojenny nie są zdarzeniami tego samego procesu.

Tadeusz Fiszbach, sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR w 1980 roku, pośrednio przyznał rację Polce, mówiąc, iż czuł się mało komfortowo w sytuacji, gdy tuż po podpisaniu porozumień gdańskich we wrześniu 1980 gen. Czesław Kiszczak rozpoczął przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego.

Arabista prof. Danecki i teolog dr Dariusz Kowalczyk prostowali pojęcia wojen religijnych, które trawiły islam i chrześcijaństwo. Danecki przypomniał, że wzajemne wyrzynanie się sunnitów i szyitów miało czysto polityczny charakter.

Podobnie o wojnach religijnych chrześcijan mówił ojciec Kowalczyk: brały się nie z głębokiego rozumienia wiary, ale z głębokiego niezrozumienia i wykorzystania jej do walk o charakterze politycznym.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się