Menu Region

Marszałkowie województw już komercjalizują szpitale

Marszałkowie województw już komercjalizują szpitale

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Amelia Panuszko

Prześlij Drukuj
Prezydent, nawet jeśli zawetuje ustawy reformujące system ochrony zdrowia, nie zablokuje komercjalizacji szpitali.
Prywatyzacja już się odbywa i to na masową skalę. Jak ustaliła "Polska", samorządy województw przekształcają podległe sobie zakłady służby zdrowia w spółki prawa handlowego. Zwłaszcza te, które nie są zadłużone i na które łatwo będzie znaleźć kontrahenta. Przekształcenie w spółkę prawa handlowego to krok w stronę prywatyzacji i sposób uniknięcia zadłużania się szpitali. Właścicielami tych 100 proc.
udziałów w placówkach stałyby się bowiem samorządy, które mogłyby je dzierżawić firmom prowadzącym usługi medyczne. Taki układ zapewniałby szpitalom lepsze zarządzanie i rentowność, a pacjentom - wbrew obawom PiS i prezydenta - gwarancję dostępu do usług medycznych.

W ostatnich dniach października sejmik województwa zachodniopomorskiego, zdominowany przez PO i PSL, podjął uchwałę, w której popiera komercjalizację podległych mu zakładów opieki zdrowotnej. Samorządowcy chcą jak najszybciej przekształcić placówki w spółki prawa handlowego, zwłaszcza że tylko trzy z nich są zadłużone, co daje gwarancję szybkiego znalezienia kontrahentów. - Zadłużenie 3 z 17 naszych szpitali wynosi zaledwie 2 mln zł. Wiadomo, że im większe długi, tym ciężej się je restrukturyzuje - mówi Marek Hok, wicemarszałek woj. zachodniopomorskiego.

Radni ze Szczecina wykorzystują obowiązujące przepisy, które pozwalają samorządom na prywatyzację szpitali. Ewentualne weto prezydenta do ustaw zdrowotnych oznacza w tym wypadku, że nie będzie ustawowego nakazu, by operację przeprowadzić w dwa lata.

Akcja samorządu w Szczecinie jest koordynowana z Warszawy. - Oczywiście, że centrala wie o naszej inicjatywie. W środę przyjeżdża do nas minister Ewa Kopacz. Będziemy debatować na temat przekształceń - mówi Marek Hok. Prawdopodobnie takie działania miał na myśli premier, gdy przed głosowaniem w Sejmie nad ustawą zdrowotną, deklarował: - Przekształcimy szpitale nawet bez re formy.

PO rządzi w 14 z 16 regionów i może spełnić tę zapowiedź, zwłaszcza że jej wizję przekształceń w służbie zdrowia podzielają samorządowcy o odmiennych korzeniach politycznych. Bliski PiS prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki powołał swojego pełnomocnika ds. przekształceń systemowych ochrony zdrowia. Jedną z pierwszych decyzji Bogumiły Kempińskiej-Mirosławskiej było przekształcenie miejskich szpitali w spółki prawa handlowego z udziałem miasta. Tak na wypadek weta prezydenta.

Na Opolszczyźnie oddolna restrukturyzacja szpitali ruszyła już w 2002 r. Kilka zlikwidowanych placówek zostało przekształconych w zakłady opiekuńczo-lecznicze. W 2003 r. rada powiatu w Kluczborku zlikwidowała zadłużony szpital, biorąc jednak na siebie spłatę 12-milionowego długu. Następnie przekształciła szpital w spółkę prawa handlowego.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się