Menu Region

UE może wznowić negocjacje z Rosją ws. współpracy

UE może wznowić negocjacje z Rosją ws. współpracy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Dziś powinniśmy się dowiedzieć, czy dojdzie do wznowienia negocjacji Unii Europejskiej z Rosją na temat nowego porozumienia o współpracy. W Brukseli będą o tym rozmawiać ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów.
Na wznowieniu rokowań bardzo zależy Francji, kierującej pracami Wspólnoty, która ma poparcie większości państw i Komisji Europejskiej. Paryż uważa, że Rosja wypełniła wszystkie postanowienia planu pokojowego, wycofała swoje wojska z terenów okupowanych Gruzji i nic już nie stoi na przeszkodzie, by negocjacje z Moskwą były kontynuowane.

Przeciwko wznawianiu rozmów do tej pory najostrzej zaprotestowali prezydenci Polski i Litwy.
Jeśli to stanowisko potwierdzą dziś szefowie dyplomacji obu państw, to sprzeciw i tak może nie być wzięty pod uwagę. Francja uważa bowiem, że do podjęcia tej decyzji nie jest potrzebna jednomyślność. Jej zdaniem, negocjacje nie zostały zawieszone, ale przełożone. I choć niektórzy dyplomaci w Brukseli uważają, że w tak ważnej sprawie nie można zignorować głosów sprzeciwu, to wiele wskazuje na to, że zostanie dziś wyznaczony termin kolejnych negocjacji Brukseli z Moskwą. A jeśli tak, to może do nich dojść na unijno-rosyjskim szczycie w Nicei pod koniec tygodnia.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się