Menu Region

Piłsudski poprowadzi paradę ulicami Warszawy

Piłsudski poprowadzi paradę ulicami Warszawy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Andrzej Rejnson

1Komentarz Prześlij Drukuj
Józef Piłsudski, w którego rolę wcieli się aktor Janusz Zakrzeński, zawita 11 listopada o godz. 10 na Dworzec Centralny.
W holu głównym przy akompaniamencie Orkiestry Koncertowej Wojska Polskiego uściśnie rękę ministra obrony narodowej Bogdana Klicha - tak oficjalnie rozpoczną się obchody 90-lecia Święta Niepodległości.

Z Dworca Centralnego uroczystości przeniosą się na pl. Piłsudskiego, gdzie o godz. 12 nastąpi honorowa zmiana warty, Apel Pamięci i oficjalne złożenie wieńców pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

W uroczystościach wezmą udział najwyżsi przedstawiciele władz państwowych i wojskowych. O godz. 13.30 na pl. Piłsudskiego z pl. Teatralnego dorożkami przyjedzie wraz z radą regencyjną sam marszałek.

Pojawi się także orkiestra wojsk lądowych, a także niemal stu członków grup rekonstrukcji historycznej, którzy wcielą się w żołnierzy rozmaitych historycznych jednostek polskiej armii. Pod pomnikiem wojskowi złożą kwiaty, a orkiestra odegra pieśń - "My, Pierwsza Brygada".

- Mamy przygotowanych ok. tysiąca ulotek z tekstem piosenki dla wszystkich, którzy chcieliby przyłączyć się do śpiewania - mówi Jerzy Gudejko, jeden z organizatorów imprezy. Na koniec uroczystości na placu marszałek Piłsudski przeczyta odezwę do żołnierzy i symbolicznie przejmie dowództwo nad wojskiem.

Następnie spod pomnika komendanta na placu wyruszy barwna parada wojskowa. Defilada przejdzie ul. Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem przez rondo de Gaulle'a aż do Muzeum Wojska Polskiego.

Na czele parady będą kroczyć jednostki reprezentacyjne Wojska Polskiego i policji oraz orkiestra Wojska Polskiego. Tuż za nimi pojawią się kombatanci oraz poczty flagowe z USA, Francji, Niemiec, Estonii, Litwy, Łotwy, Słowacji, Węgier, Ukrainy oraz Czech. Kancelaria Prezydenta chciała również zaprosić kompanie reprezentacyjne zagranicznych armii, te jednak się nie pojawią podczas defilady.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

MiG-20

+4 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kskiba (gość)  •

a co to za wynalazek?

odpowiedzi (0)

skomentuj