Menu Region

Niemcy obchodzą 70 rocznicę tak zwanej "Nocy Kryształowej"

Niemcy obchodzą 70 rocznicę tak zwanej "Nocy Kryształowej"

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
"Noc Kryształowa" to pogrom Żydów w Niemczech w przeddzień wybuchu II wojny światowej. Jednocześnie, 9 listopada przed 19 laty, obalono berliński mur, zwiastując koniec komunizmu we wschodnich Niemczech.
Według kanclerz Angeli Merkel, rocznica "Kryształowej Nocy" to "dzień pamięci o jednym z najokropniejszych wydarzeń niemieckiej historii". Kanclerz podkreśla w wydanym z tej okazji oświadczeniu, że pamięć o 9 listopada zobowiązuje Niemców do zdecydowanego przeciwstawiania się rasizmowi, a szczególnie antysemityzmowi. Atak nazistów na synagogi, żydowskie sklepy i instytucje w 1938 roku doprowadził w konsekwencji do Holocaustu.

Angela Merkel ponadto zaznacza, że jako rocznica obalenia berlińskiego muru 9 listopada był natomiast szczęśliwym dniem niemieckiej historii. Pochodząca z byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej szefowa niemieckiego rządu podkreśliła, że należy utrzymać pamięć o dawnej NRD, by poprzez naukę historii ustrzec Niemcy przed odżywaniem radykalnych tendencji. W całych Niemczech odbywają się uroczystości, upamiętniające obydwie rocznice.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się