Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorządowcy chcą rozliczać nauczycieli z 40 godzin pracy w tygodniu

Katarzyna Domagała
123RF
Nauczyciele mają pracować jak wszyscy: 40 godzin w tygodniu - żłdają samorządowcy. Mogą część pracy wykonać w domu, ale mają się z tego czasu rozliczać. Jak? Nie wiadomo. Ale samorządowcy są stanowczy. Nie chcą, bo nie mają z czego dokładać do szkół.

Sytuacja finansowa samorządów jest patologiczna, mamy coraz więcej obowiązków, a pieniędzy coraz mniej. Mówił w piątek, podczas obchodów IV Dnia Samorządu Terytorialnego, w ramach którego odbyło się Zgromadzenie Ogólne Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, Jacek Krywult, prezydent Bielska Białej. Największy problem, z jakim obecnie borykają się samorządy - oświata. Jak podkreślał koszty utrzymania szkół rosną, a liczba uczniów, za którymi idą pieniądze maleje.

- Taka ekonomia prowadzi do katastrofy. Zostaliśmy postawieni pod ścianą, oświata od lat rujnuje finanse gmin - mówił prezydent. - Związki wymuszały na nas kolejne podwyżki, w tej sytuacji likwidowanie czy łączenie szkół jest nieuniknione, nawet tam, gdzie nieraz nie powinno do tego dochodzić.

Podczas zgromadzenia włodarze miast i gmin należących do ŚZGiP, podjęli stanowisko w sprawie organizacji i finansowania oświaty. W dziewięciu punktach zawarli najważniejsze postulaty, które ich zdaniem mają pozwolić na poprawę sytuacji samorządów związanych z edukacją. Pod koniec czerwca trafią one do naszych reprezentantów w sejmie oraz do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Oto najważniejsze postulaty ŚZGiP

1 Zastąpienie przepisów obecnego prawa oświatowego, zebranych w tzw. Karcie Nauczyciela, zestawem państwowych - ilościowych i jakościowych - sztandarów edukacyjnych.

2 Konsekwentne rozliczanie 40 godzinnego tygodnia pracy nauczycieli, ewidencjonowanego i rozliczanego przez dyrektora szkoły, w oparciu o regulamin wewnętrzny, uwzględniający system zadaniowy.

3 Umożliwienie łączenia w zespoły placówek tego samego typu, zniesienie limitu uczniów w szkołach przekazywanych do prowadzenia, np. stowarzyszeniom, uelastycznienie zasad tworzenia obwodów szkolnych. Objęcie subwencją oświatową edukacji przedszkolnej.

4 Nowelizację ustawy Karta Nauczyciela ze szczególnym uwzględnieniem zmiany systemu wynagradzania nauczycieli: likwidacja dodatku uzupełniającego (art. 30a) jako wynagrodzenia niemającego związku z ilością i jakością pracy konkretnego nauczyciela oraz przeniesienie do ustawy o systemie oświaty przepisów dotyczących dyrektorów szkół.

5 Weryfikację istniejącego systemu awansu zawodowego nauczycieli. Status nauczyciela stażysty - po przygotowaniu praktycznym potwierdzonym egzaminem, status nauczyciela mianowanego - wg projektu MEN z 2011 r., status nauczyciela dyplomowanego - tytuł honorowy nadawany przez dyrektora szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym na warunkach awansu określonych w ustawie.

6 Wypłatę wynagrodzeń dla nauczycieli przebywających na urlopach dla poratowania zdrowia przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (na podstawie decyzji o przyznaniu prawa do takiego urlopu podejmowanych przez działające przy ZUS komisje.


Euro 2012 w Dzienniku Zachodnim SPORT, ZABAWA i...
SERWISY SPECJALNE DZIENNIKA ZACHODNIEGO
* WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


* BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
* OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!