Menu Region

W nowym kodeksie cywilnym płód zostanie uznany za dziecko

W nowym kodeksie cywilnym płód zostanie uznany za dziecko

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Mariusz Jałoszewski

5Komentarzy Prześlij Drukuj
Nienarodzony dostanie prawo do dziedziczenia. Martwy płód będzie mieć normalny pogrzeb.
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji pierwszej części kodeksu cywilnego. Całość będzie gotowa za dwa lata. Najważniejsza zmiana proponowana przez rząd to uznanie płodu za dziecko. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

Uchwalony jeszcze w PRL w 1964 r. kodeks zdaniem prawników jest chaotyczny, bo był często doraźnie nowelizowany. A mimo to nie nadążał za zmianami społecznymi i mentalnymi, jakie dokonały się po roku 1989.


Obowiązujący kodeks uznaje, że prawa cywilne ma dopiero narodzone dziecko. Czyli np. może otrzymywać spadek po rodzinie. Ale jeśli ojciec takiego dziecka zmarł przed jego narodzinami, to urodzony po jego śmierci maluch nie ma żadnych praw do spadku.

Nowela kodeksu uznaje płód za osobę urodzoną. Czyli nadaje jej zbliżone prawa do tych, jakie ma osoba żywa. To ważne, zwłaszcza w sprawach majątkowych.

- Wracamy do starej rzymskiej zasady: dla przyszłej korzyści nienarodzonego dziecka uważa się, że ono żyje - mówi prof. Zbigniew Radwański, szef komisji kodyfikacyjnej. Ważne jest wszakże to, że płód nie będzie mógł być obciążany niekorzystnymi prawami, czyli na przykład długami po rodzicach.

Zmiany w kodeksie będą miały swe konsekwencje medyczno-prawne. Gdy ciężarna matka trafi do szpitala, lekarz będzie musiał traktować płód jak każdego pacjenta. O co chodzi? Lekarze będą musieli mieć na uwadze dobro nie tylko matki, ale i płodu.

Gdy będą chcieli zastosować np. znieczulenie albo jakąś metodę leczenia, muszą się zastanowić, czy nie zaszkodzi to maluchowi w brzuchu. Mało tego, zdaniem znanego trójmiejskiego adwokata uznanie dziecka poczętego za narodzone doprowadzi do sytuacji, że nie będzie można hodować embrionów ludzkich w celu pozyskania z nich tkanek dla innych osób.

Co więcej, gdy płód będzie zagrożony, to np. na wniosek prokuratora będzie można ustanowić dla niego kuratora, który zadba o jego ochronę lub interesy. Teraz też jest to możliwe, ale wpisanie tego do kodeksu cywilnego wzmacnia rangę takiej ochrony.

1 »
2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Co za moher pisał ten artykuł?

+49 / -45

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

aas (gość)  •

Co za moher pisał ten artykuł? Mam wrażenie jakby artykuł ukazał się 1 kwietnia w Prima Aprilis! Pomijając bardzo dużą chaotyczność artykułu. Jest on bardzo jednostronny. Gorzej jakbym czytał Fakt czy Super Express.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nie rozumiem obecnej „elity inteligentów” (określenie pejoratywne J.B.).

+49 / -37

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kaktusnad?oni  •

Do tej pory kobieta w ciąży była liczona jako jedna osoba, po urodzeniu będą to dwie lub więcej osób w przypadku ciąży mnogiej?

Obecni naprawiacze postkomunistyczni Kodeksu Cywilnego chcą zmiany. To teraz kobietę w ciąży będzie się liczyło za dwoje, lub w przypadku ciąży mnogiej np. trojaczki, to taką kobietę ci wybitni statyści policzą jako cztery osoby?
Te nienarodzone śnią im się chyba po nocach i straszą jak duchy. Rano, budząc się z tych koszmarów działają jak widać.

Inny fakt: „Tabloidy nie będą mogły kłamać w artykułach o gwiazdach...” to znaczy że teraz mogą kłamać bezkarnie? No, rzeczywiście, takie prawo należy zmienić i to natychmiast, najlepiej na prawo kanoniczne, lub może od razu, biorąc pod uwagę wielki postęp w islamizacji Europy na prawo koraniczne?

odpowiedzi (0)

skomentuj