Menu Region

Listopad pod znakiem wojny o pomostówki

Listopad pod znakiem wojny o pomostówki

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Joanna Ćwiek, Joanna Pieńczykowska

3Komentarze Prześlij Drukuj
Nowa ustawa zabrała przywileje 800 tys. ludzi. Prezydent nie jest pewny, czy będzie ją wetował.
Ani Sejm, ani rząd nie ugiął się pod naciskiem opozycji i strajkujących związkowców. Większością 235 głosów Sejm uchwalił ustawę o emeryturach pomostowych. Teraz przywileje emerytalne straci wielu Polaków. Będą one przysługiwały nie 1,1 mln, ale ok. 250 tys. osób.

Kto zyska, a kto straci? W zakładce Załączniki znajdziesz pełną listę zawodówRząd mówi wprost: nie stać nas na utrzymanie tak dużej grupy młodych emerytów.
W Polsce aż 70 proc. mężczyzn i 68 proc. kobiet przestaje pracować na kilka lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Dla porównania - przeciętny Irlandczyk pracuje prawie dziewięć lat dłużej, Brytyjczyk - siedem lat, a Niemiec - 5 lat.

Resort pracy wyliczył, że koszty utrzymania wcześniejszych emerytów w latach 2009 - 2020, jeśli zaczęłyby obowiązywać nowe zasady zaproponowane przez rząd, zmniejszyłyby się z 44,9 mld zł do 1,3 mld zł. Mniej wcześniejszych emerytów to zysk także dla samych Polaków. Dziś każdy z nas dopłaca do wcześniejszych emerytur aż 1200 zł rocznie.

Po wejściu w życie nowych przepisów świadczenia te byłyby w dużej mierze finansowane ze specjalnie w tym celu utworzonego funduszu. Wpływałyby do niego składki płacone przez przedsiębiorstwa zatrudniające tych pracowników, którzy po latach będą mogli przejść na wcześniejszą emeryturę.

Na razie trudno jednak prognozować, czy te przepisy wejdą w życie, bo nie wiadomo, czy prezydent podpisze, czy też zawetuje ustawę.

Kilka tygodni temu Lech Kaczyński podczas zjazdu NSZZ "Solidarność" w Wadowicach zapewniał związkowców, że zrobi wszystko, aby proponowana przez rząd ustawa nie weszła w życie. Złożył w Sejmie wniosek, aby ustawa o emeryturach pomostowych zaczęła obowiązywać z początkiem 2010, a nie 2009 roku.

Ten czas, zdaniem prezydenta, rząd mógłby wykorzystać na dalsze prace nad ustawą. - To nie jest rozwiązanie - krytykuje prezydencki pomysł minister pracy Jolanta Fedak. - Za rok i tak będą te same problemy co dziś - tłumaczy. A taki dodatkowy rok kosztowałby budżet 2 mld zł w 2009 r. i 3,9 mld w 2010 r.

Sejm wniosek prezydenta odrzucił. Lech Kaczyński jest więc w szachu. Jeśli zdecyduje się na weto, od 1 stycznia wszyscy dotychczas uprawnieni stracą przywileje emerytalne. Także tych 250 tys. osób, którym przywileje emerytalne chciała dać Platforma Obywatelska.

1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Załączone pliki:
3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Szanowny Remiku

+29 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

1949 / 43 (gość)  •

Chciałbym żebyś się ujawnił i podał ile masz lat przepracowane. Dlaczego krytykujesz Tych którzy nabyli prawa emerytalne Będą mieć niektórzy tak jak ja 43 lata pracy , i w 2009 roku ukończę 60 lat życia.Ile lat mam jeszcze pracować może byś powiedział.Według mnie ta Ustawa Emerytalna jest zła i dla takich jak Ja jest niekorzystna.Chciałbym żebyś przeczytał tą Ustawę która daje po przepracowaniu długich lat bardzo niską emeryturę a zrozumiesz że związkowcy walczą nie tylko o ludzi starszych ale również o tych młodych którzy za kilkadziesiąt lat będą odchodzić na emerytury - jeżeli doczekają! Nie należy słuchać tych którzy krytykują protestujących bo przeważnie są to ludzie majętni , pracodawcy albo młodzi którzy nie wiedzą jaki los ta Ustawa im zgotuje. W II filarze emerytalnym do którego muszą należeć młodzi już znikneło dużo pieniędzy z powodu spadku cen akcji w funduszach inwestycyjnych a to są wasze pieniądze sznowna młodzieży. Obudźcie się żeby nie było za późno. Racje ma Prezydent żeby przedłużyć uprawnienia do wcześniejszych emerytur na 2009 rok. Od początku 2009 roku Rząd wraz ze Związkami Zawodowymi powinni się wziąść za zmianę tej ustawy i doopracować ją tak żeby nie skrzywdzić tych którzy mają długoletni staż pracy chociażby powyżej 4o lat.

odpowiedzi (0)

skomentuj

pomostowi pasożyci

+25 / -22

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

David Szczeciński (gość)  •

Emeryt nie pobierał należnej pomostówki i należnej renty I grupy do 65 roku życia pisze:
Ci 30-40-50- letni emeryci i wielu rencistów zatrudnieni jako wymagające końskiego zdrowia taksówkarze, ochroniarze ,na wielu etatach Urzędnicy Państwowi itp żyją kosztem uczciwie pracujących do 65 roku życia obywateli.
Dowód: biorący do 60 roku życia rentę,(niepełnosprawny , a świadectwo zdrowia ma!) a teraz pomostową emeryturę ponad 2000 zł.niepełnosprawny kapitan żw zatrudniony jest w Administracji Państwowej za drugie ok 2000 zł..Jego praca polega na porannym przeczytaniu gazety ( od pracy są zdrowi koledzy), po czym służbowym samochodem jedzie do drugiej pracy jako sekretarz niezależnej Komisji Egzaminacyjnej gdzie pobiera min 1000 zł.Ale to jeszcze mało-ten spracowany człowiek ma tyle siły, że dorabia jako egzaminator za ok1000 zł.
Razem ok 6000 zł , a w Administracji Państwowej pracujący za niego koledzy dostają tylko ok.2000 zł.
Czy to nie jest pasożyt, na którego wszyscy uczciwi ludzie myszą pracować?
A wokół nas takich wielu,wielu, co przechodząc na rentę czy pomostówkę "pracują" dalej kosztem uczciwych obywatel
iCzy to nie są pasożyci?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Szanowni związkowcy

+27 / -21

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Remik (gość)  •

Czas skończyć z tą cyniczną zabawą,zostawmy przywileje tym którzy ich naprawdę potrzebują.Manna z nieba nie poleci a Ci którzy muszą pracować nie urobią na wszystkich,czy to tak trudno zrozumieć? Panowie czy nie potraficie być odpowiedzialni za swoje czyny?

odpowiedzi (0)

skomentuj