Menu Region

Warszawa: Chopin i jego Europa. Międzynarodowy festiwal...

Warszawa: Chopin i jego Europa. Międzynarodowy festiwal rusza w sobotę

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Magdalena Nałęcz (AIP)

Prześlij Drukuj
Warszawa: Chopin i jego Europa. Międzynarodowy festiwal rusza w sobotę Warszawa: Chopin i jego Europa. Międzynarodowy festiwal rusza w sobotę

(© ap photo/alik keplicz)

Rola, jaką odegrał Fryderyk Chopin w ukształtowaniu kultury XIX w., jest wiodącym tematem 11. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego “Chopin i jego Europa”, który rozpocznie się w sobotę w Warszawie. Wykonawcy rangi międzynarodowej przybliżą również twórczość kompozytorów będących spadkobiercami romantycznej tradycji oraz jej prekursorów.
11. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny “Chopin i jego Europa” rozpocznie się w sobotę występem wybitnego rosyjskiego pianisty Nikołaja Luganskiego wraz z orkiestrą. Muzyk zaprezentuje oba koncerty fortepianowe Chopina w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Festiwal stanowi przedsmak Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, który zacznie się z początkiem października.

W trakcie festiwalu, który potrwa od 15 do 29 sierpnia, wystąpią m.in.
kwartet Apollon Musagete, pianista Tobias Koch, który podbił serca melomanów interpretacjami polskiej muzyki i zagra na co najmniej trzech fortepianach. Wśród wykonawców pojawią się również orkiestry z Moskwy, Londynu, Freiburga i Warszawy, laureaci konkursów chopinowskich a także muzycy światowej sławy tacy jak Alexandre Tharaud, Louis Lortie czy Sergej Krylov.

W sposób szczególny podczas festiwalu zostaną zaprezentowani polscy uczestnicy Konkursu Chopinowskiego. Od 18 do 22 sierpnia codziennie o godz. 22 w Bazylice św. Krzyża będzie odbywać się godzinny recital Chopinowski, podczas którego młodzi polscy pianiści będą grać przed sercem Chopina na oryginalnym fortepianie Erard z 1855 r.

Podczas koncertu finałowego słuchacze będą mieli okazję zapoznać się z trzema odmiennymi typami interpretacji pianistycznej, które wykonają Yulianna Avdeeva, Ingolf Wunder oraz Krzysztof Jabłoński z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka.

- Jesteśmy szczęśliwi i podekscytowani, że będziemy mogli wydać płytę zwycięzcy tegorocznego konkursu - powiedział Costa Pilavachi, dyrektor artystyczny Deutsche Grammophon. Wytwórnia będąca liderem na rynku muzyki klasycznej zdecydowała się w ten sposób na nawiązanie strategicznej współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Jej ważnym elementem jest decyzja o wydaniu 6 listopada płyty laureata Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina niezależnie od tego, kto nim zostanie.

11. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny “Chopin i jego Europa” opatrzony podtytułem “Przed wielkim Konkursem” odbędzie się pod honorowym patronatem prezydenta RP oraz patronatem ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia jest Stanisław Leszczyński. Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce w 2005 r. i została przygotowana we współpracy z Filharmonią Narodową.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się