Menu Region

Wskazali wszystkie geny powodujące raka

Wskazali wszystkie geny powodujące raka

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Konrad Godlewski

Prześlij Drukuj
Po raz pierwszy w historii amerykańscy naukowcy wskazali komplet genów powodujących nowotwór krwi. Badacze z Uniwersytetu Waszyngtona porównali DNA w zdrowych i zmienionych rakowo komórkach pacjentki zmarłej na ostrą białaczkę szpikową.
W ten sposób znaleźli w DNA 10 mutacji będących przyczyną nowotworu. Lekarze nie mają wątpliwości: to przełom, który może zaowocować nowymi sposobami walki z rakiem. Odkrycie Amerykanów zostało opisane w najnowszym numerze tygodnika "Nature". - Dotychczas badano jedynie fragmenty DNA u chorych na raka. My przestudiowaliśmy cały genom takiej osoby - tłumaczy Agencji Reutera dr Timothy Ley z Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis. - Dzięki temu odkryliśmy aż osiem nieznanych genów odpowiedzialnych za białaczkę.

Do porównania zdrowego i rakowego DNA pacjentki posłużyły próbki pobrane z jej skóry oraz ze szpiku kostnego, w którym zaczęły się już zmiany nowotworowe.
Wykorzystując nowoczesne, superszybkie metody odczytywania informacji genetycznej zawartej w DNA, naukowcy uzyskali dane, które mogli wprowadzić do komputerów, by dzięki nim porównać zdrowy i zmutowany materiał.

Dwie ze wskazanych tą metodą mutacji genetycznych były już znane medycynie. Wśród ośmiu, które odkryto, trzy pozwalały na rozrost nowotworu. - Normalnie te trzy geny bronią komórek przed mutacjami, pomagając w reperowaniu błędów w DNA. Ich wyłączenie sprawia, że organizm nie jest w stanie sam się naprawić - tłumaczy Richard Wilson, kierownik badań.

Cztery kolejne odkryte mutacje zwiększały tempo namnażania komórek rakowych, a ostatnia - czyniła je odpornymi na chemioterapię. Naukowcy przypuszczają, że wszystkie te zmiany pojawiały się kolejno, aż u chorej ostatecznie został uruchomiony proces nowotworowy. W artykule w "Nature" lekarze piszą, że odkrycie pomoże w opracowaniu tzw. terapii kierowanych pozwalających wyeliminować największą wadę stosowanej dotychczas chemioterapii - groźne i nieprzyjemne skutki uboczne.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się