Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Starasz się o sanatorium? Sprawdź, jak zmieniły się druki skierowań

Monika Krężel
Amatorów leczenia sanatoryjnego z roku na rok przybywa
Amatorów leczenia sanatoryjnego z roku na rok przybywa Jacek Babicz
Pacjenci, którzy rozpoczynają starania, by wyjechać do sanatorium, powinni pamiętać o ważnej rzeczy - zmieniły się druki skierowań. Jeżeli lekarz wystawi skierowanie na niewłaściwym druku, zostanie ono odrzucone przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W województwie śląskim w kolejce na wyjazd do sanatorium czeka około 80 tysięcy osób! Z kolei czas oczekiwania na wyjazd wynosi co najmniej 18 miesięcy.

Nie da się ukryć, że większość pacjentów chciałaby wyjechać do uzdrowiska nad morze. Lekarze rodzinni na skierowaniu często wpisują adnotację, że pacjent powinien leczyć się nad morzem.

Tymczasem warto pamiętać, że według rozporządzenia ministra zdrowia z 7 lipca 2011 r. w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową, sugestie lekarza dotyczące miejsca wyjazdu pacjenta mogą być wskazówką dla lekarza NFZ, jednak nie są wiążące i nie muszą być uwzględnione.

CZYTAJ KONIECZNIE:
ZOBACZ NASZ PORADNIK KLIKNIJ TUTAJ

W jednym roku kalendarzowym pacjent może skorzystać z jednego zakresu leczenia w warunkach uzdrowiskowych, czyli ambulatoryjnego, szpitalnego lub sanatoryjnego. Nie jest to równoznaczne z corocznym wyjazdem do uzdrowiska, częstotliwość wyjazdów zależy również od możliwości finansowych danego oddziału wojewódzkiego NFZ.

O tym, kto wystawia skierowanie, jak odbywa się jego weryfikacja, jakie koszty ponosi pacjent i czy można zrezygnować z wyjazdu - piszemy poniżej.

Kto wystawi Ci skierowanie i gdzie trzeba je przesłać

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz, który ma podpisaną umowę z NFZ lub pracuje w zakładzie opieki zdrowotnej, który taką umowę posiada.
Lekarz bierze pod uwagę:
1. aktualny stan zdrowia osoby, która chce wyjechać do sanatorium
2. brak przeciwwskazań do leczenia uzdrowiskowego
3. oczekiwany wpływ leczenia uzdrowiskowego na stan zdrowia
4. zalecaną częstotliwość korzystania z leczenia uzdrowiskowego, ale nie częściej niż raz na 18 miesięcy.

Lekarz w skierowaniu powinien zawrzeć m.in. takie informacje, jak: dane pacjenta, dane potwierdzające, że lekarz ma umowę z NFZ, informacje o aktualnym stanie zdrowia pacjenta, a także o chorobie, która jest podstawą wystawienia skierowania, dane o schorzeniach współistniejących.

Konieczne jest wykonanie badań, takich jak morfologia, OB, badanie moczu, EKG, rentgen klatki piersiowej.
Skierowanie przesyła się do oddziału wojewódzkiego NFZ.

Jeśli na "tak"

Jeżeli ocena jest pozytywna, a w konkretnych sanatoriach są wolne miejsca przewidziane w umowach z nimi, lekarz Narodowego Funduszu Zdrowia wyznacza:

  • rodzaj leczenia uzdrowiskowego i jego tryb,
  • wskazuje odpowiednie uzdrowisko,
  • datę rozpoczęcia leczenia i czas jego trwania.

Następnie do pacjenta wysłana zostanie informacja o zarejestrowaniu skierowania, a także o profilu leczenia oraz przypuszczalnym okresie oczekiwania na wyznaczenie terminu kuracji.

Po spełnieniu tych wszystkich wymogów i formalności, oddział wojewódzki NFZ po-winien doręczyć pacjentowi potwierdzone skierowanie - nie później niż w terminie 14 dni przed datą rozpoczęcia leczenia.

Doręczając skierowanie na leczenie w sanatorium, NFZ informuje również o zasadach odpłatności za pobyt w sanatorium.
Kwalifikacja do wyjazdu tylko pod okiem NFZ

NFZ ostatecznie kwalifikuje pacjenta do wyjazdu sanatoryjnego i rozpatruje każde skierowanie, które wpłynęło do od-działu.

Jest ono rejestrowane w ogólnopolskim Systemie Obsługi Lecznictwa Uzdrowiskowego i otrzymuje swój indywidualny numer, wyznaczający jednocześnie miejsce w kolejce oczekiwania.

Następnie w oddziale NFZ lekarz specjalista w dziedzinie balneoklimatologii lub rehabilitacji medycznej ostatecznie potwierdza, czy pacjent powinien skorzystać z leczenia uzdrowiskowego.

Lekarz specjalista z NFZ może zażądać od lekarza, który wystawił skierowanie, aby w wyznaczonym terminie dostarczył dokumentację medyczną potrzebną do ustalenia rodzaju i zakresu leczenia uzdrowiskowego; uzupełnił lub zaktualizował dokumentację lub przeprowadził dodatkowe badania. Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego lub pacjent po uzupełnieniu skierowania odsyła je z powrotem do NFZ. Jest ono rozpatrywane według daty pierwotnego wpływu do NFZ.

Na decyzję o tym, czy skierowanie faktycznie jest zasadne i sanatorium się należy, trzeba poczekać do 30 dni od daty jego wpływu do NFZ. Termin ten może zostać przedłużony maksymalnie o dwa tygodnie - w przypadku, kiedy skierowanie wymaga uzupełnienia lub dosłania wyników badań dodatkowych.
Co się dzieje, gdy zrezygnujesz z zaplanowanego wyjazdu

Fundusz nie ponosi:

  • kosztów przejazdu na leczenie uzdrowiskowe i z powrotem,
  • kosztów częściowej odpłatności za wyżywienie i zakwaterowanie w sanatoriach uzdrowiskowych,
  • kosztów pobytu opiekuna pacjenta,
  • dodatkowych opłat - w zależności od przepisów lokalnych obowiązujących w miejscu położenia zakładu lecznictwa uzdrowiskowego, np. opłat klimatycznych,
  • kosztów zabiegów przyrodoleczniczych i rehabilitacyjnych w szpitalach uzdrowiskowych, sanatoriach uzdrowiskowych i ambulatoryjnym lecznictwie uzdrowiskowym niezwiązanych z chorobą podstawową będącą bezpośrednią przyczyną skierowania na leczenie uzdrowiskowe.

Rezygnacja

Jeśli pacjent rezygnuje z otrzymanego skierowania, powinien je natychmiast zwrócić z podaniem na piśmie powodów rezygnacji (nie należy wtedy odsyłać badań dodatkowych). Oddział wojewódzki NFZ dokonuje oceny zasadności rezygnacji.

Uwaga! Za uzasadnioną uzna tylko rezygnację złożoną z powodu:

  • wypadku losowego (np. śmierć bliskiej osoby),
  • nagłego zachorowania ubezpieczonego, potwierdzonego zaświadczeniem lekarskim.

Przy dokonaniu zwrotu skierowania:

  • uzasadnionego - oddział wojewódzki NFZ wyznaczy nowy termin wyjazdu do sanatorium (w okresie ważności skierowania),
  • nieuzasadnionego - o nowe leczenie można się starać tylko na podstawie nowego skierowania. Pacjent czeka wówczas ponownie w kolejce.

Skierowanie jest ważne przez 18 miesięcy. Jeśli w tym czasie pacjent nie skorzysta z wyjazdu do uzdrowiska, musi ponownie przejść całą procedurę. Skierowanie trafi z powrotem do lekarza, który je wystawił. Lekarz oceni, czy przy obecnym stanie zdrowia pacjent powinien skorzystać z leczenia uzdrowiskowego.

Ważne dokumenty
Wyjeżdżając do sanatorium należy zabrać ważne dokumenty - potwierdzone przez oddział wojewódzki NFZ skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, dowód tożsamości, aktualny dowód ubezpieczenia zdrowotnego, wyniki badań dodatkowych, konsultacji specjalistycznych oraz karty informacyjne z leczenia szpitalnego, które mogą mieć związek ze skierowaniem lub leczeniem w uzdrowisku, a także stale przyjmowane leki na cały okres pobytu.

Kontakty i adresy
Informacja Działu Lecznictwa Uzdrowiskowego śląskiego oddziału NFZ
ul. gen. Jankego 15a
40-615 Katowice
tel.: 32 735 05 22
www.nfz-katowice.pl MOKR


Euro 2012 w Dzienniku Zachodnim SPORT, ZABAWA i...
SERWISY SPECJALNE DZIENNIKA ZACHODNIEGO
* WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


* BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
* OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!