Menu Region

Tadeusz Tuczapski zeznawał w sprawie stanu wojennego

Tadeusz Tuczapski zeznawał w sprawie stanu wojennego

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
W Sądzie Okręgowym w Warszawie odbyła się kolejna rozprawa w procesie dotyczącym wprowadzenia stanu wojennego. Na poprzedniej rozprawie składanie wyjaśnień zakończył generał Wojciech Jaruzelski. Sąd uznał jednak, że pytania będzie mu zadawał dopiero, kiedy pozostali oskarżeni ustosunkują się do aktu oskarżenia.
Dziś składanie wyjaśnień rozpoczął generał Tadeusz Tuczapski, wiceminister obrony narodowej w latach 1980-81. Nie przyznał się do winy. Powiedział, że decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego była najlepszą, jaką mogła podjąć ówczesna władza. Przyznał, że stan wojenny naruszył prawa człowieka i konstytucję, nie było to jednak, jak powiedział, mniejsze zło, ale akt wyższej konieczności. Generał Tuczapski dodał, że bez stanu wojennego nie byłyby możliwe zmiany niepodległościowe, jakie nastąpiły pod koniec lat 80.


Postawione mu zarzuty Tuczapski uznał za bezpodstawne, a akt oskarżenia - za jednostronny i subiektywny. Generał będzie kontynuował składanie wyjaśnień na następnej rozprawie - 19 listopada.
Mimo braku przeciwwskazań lekarskich, po raz kolejny przed sądem nie stawił się generał Czesław Kiszczak. Generał złożył tylko pismo, w którym poinformował, że nie może wziąć udziału w rozprawie ze względu na dolegliwości bólowe w nodze. Sąd nie podjął żadnej decyzji o zastosowaniu wobec oskarżonego kar porządkowych.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się