Menu Region

Ekipa Obamy wzoruje się na rządzie Roosevelta

Ekipa Obamy wzoruje się na rządzie Roosevelta

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Tom Baldwin "The Times"

Prześlij Drukuj
Na dzisiejszy dzień prezydent elekt Barack Obama zwołał konferencję prasową, na której być może poinformuje o składzie swego gabinetu.
Obama już w kilkanaście godzin po wyborach zabrał się za porządkowanie swego nowego podwórka. Przede wszystkim zamieniając krąg doradców, którzy napędzali jego maszynę wyborczą, w ekipę administracyjną gotową stawić czoła zrujnowanej gospodarce kraju i osłabionemu bezpieczeństwu państwa poza jego granicami.

Jak już pisaliśmy, sympatyzujący z Polską Rahm Emanuel został poproszony o objęcie stanowiska szefa sztabu w Białym Domu. John Podesta ma dołączyć do współpracowników Obamy: Pete'a Rouse'a i Valerie Jarrett, którzy pokierują ekipą przejściową.

Sekretarzem ds. prasy ma zostać rzecznik Robert Gibbs, ważne stanowisko przewiduje się także dla głównego stratega kampanii Davida Axelroda.

Wciąż nie ma pewności co do osób nowych sekretarzy stanu, skarbu i obrony. Condoleezzę Rice mogą zastąpić senatorzy Richard Lugar z Indiany lub Chuck Hagel z Nebraski. Finansami USA miałby zajmować się Lawrence H. Summers, kierujący tym resortem za prezydenta Clintona, lub Timothy F. Geithner, obecny szef Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku.

Demokraci najchętniej pozostawiliby na stanowisku obecnego sekretarza obrony Roberta Gatesa. Jeśli ten odmówi, to na posadę nadawałby się senator John Kerry, kandydat partii w wyborach prezydenckich cztery lata temu.

Barack Obama jako swego doradcę ds. bezpieczeństwa widziałby Jamesa Steinberga lub Gregory'ego Craiga. Wspomina się też nazwiska Dennisa Rossa oraz Susan Rice, doradczyni Obamy w sprawach polityki zagranicznej podczas jego kampanii wyborczej. Rice, była asystentka sekretarza stanu, mogłaby objąć też stanowisko ambasadora USA przy ONZ.

W czasie wyjątkowo długiej kampanii Obama chętnie cytował Alberta Einsteina i jego definicję niepoczytalności: "Robienie ciągle tego samego i spodziewanie się za każdym razem innego rezultatu".
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się