Menu Region

Biały orzeł to symbol Polski niepodzielonej

Biały orzeł to symbol Polski niepodzielonej

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Agaton Koziński

Prześlij Drukuj
Godłem Irlandii jest harfa, Wysp Owczych baran, a Mozambiku motyka skrzyżowana z kałasznikowem.
Na tym tle wypadamy bardzo przeciętnie, gdyż orzeł to najpopularniejszy symbol w godłach państw. Porównanie z nim wytrzymuje jedynie lew - drugi najczęściej używany symbol świata.

Ale naszego braku oryginalności nie musimy się wstydzić. Orła przejęliśmy w średniowieczu od Cesarstwa Rzymskiego - podobnie jak uczyniła to wtedy połowa ówczesnej Europy.

Już w poniedziałek 10 listopada z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości unikalny prezent - orzełek z 1927 rokuW ten sposób orzeł dowodzi szlachetnego rodowodu Polski.
Zarzucać nam banalność to tak, jakby wytykać angielskiemu lordowi, że jeździ takim samym rolls-royce'em jak jego koledzy. Po prostu szlachectwo zobowiązuje. W pewnych sytuacjach oryginalne rozwiązania są po prostu niesmaczne.

Orzeł stał się polski dzięki św. Stanisławowi. Wprawdzie legenda mówi, że za swój symbol obrał go już Mieszko, podobno jego podobiznę widać na srebrnych denarach bitych przez Bolesława Chrobrego. Ale dopiero biskup krakowski tchnął w niego polskiego ducha.

Stanisław wszedł w zatarg z Bolesławem Śmiałym i ten kazał go końmi rozerwać na strzępy. Ale później - jak głosi mit - ciało biskupa w cudownie się zrosło, stając się symbolem zjednoczenia Polski rozbitej na dzielnice. A nad zrastającym się korpusem czuwały orły i wpisały się w ten sposób na trwałe w rolę strażników niepodległości i integralności terytorialnej naszego kraju.

O ile symbolem Polski orzeł stał się dość szybko, to dłużej trwało ustalenie, jaki ma mieć kształt w naszym godle. Tak często on ewoluował, że nawet po I wojnie światowej trwały dyskusje, czy powinien on być w koronie, czy nie. Spór był na tyle zażarty i upolityczniony, że zamówiono kolejną wersję orła, którą w 1927 roku stworzył Zygmunt Kamiński.

Ta ewoluowała (komuniści odjęli mu koronę, dołożyli gwiazdki w skrzydłach), ale z niewielkimi modyfikacjami obowiązuje do dziś. Taką też wersję otrzymają czytelnicy "Polski", którzy kupią naszą gazetę w poniedziałek. Będą mogli przypiąć sobie do piersi ten symbol Polski niepodzielonej.

Orzełek dołączony zostanie bezpłatnie do wszystkich tytułów "Polski"
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się