Menu Region

USA nagle nie przestaną walczyć

USA nagle nie przestaną walczyć

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Paul Richter "Los Angeles Times"

Prześlij Drukuj
Ludzie Baracka Obamy przewidują, że prezydent elekt szybko zdystansuje się od niepopularnej polityki zagranicznej prezydenta Busha, będzie dążył do poprawy stosunków z innymi krajami, rozważy zamknięcie więzienia Guantanamo i zainicjuje nowy program walki ze zmianami klimatycznymi.
Jego doradcy mówią jednak, że w takich kwestiach jak Irak, Iran i Afganistan Obama nie dokona rewolucyjnych zmian, aczkolwiek będzie w większym stopniu uwzględniał potrzeby bliskowschodnich sojuszników. - Musi powiedzieć: "Słucham naszych sojuszników i naszych dowódców wojskowych i pracujemy nad planem działania" - mówi jeden z doradców, który pragnie zachować anonimowość, ponieważ nie został upoważniony do publicznego wypowiadania się na ten temat. - Nie musi narzucać sobie gorsetu sztywnego harmonogramu, który pozwoliłby wrogowi z wyprzedzeniem zaplanować swoje działania i utrudniłby nam wycofanie się.

Ekipa prezydenta elekta ocenia, że jego pierwsze posunięcia zostaną "docenione za granicą i wytworzą przychylny klimat wokół nowej administracji". Potrzebne są kroki, które świat odbierze jako radykalne zerwanie z przeszłością, ponieważ zagraniczni politycy tak bardzo zniechęcili się do administracji Busha, że nieufnie podchodzą do wszelkich amerykańskich propozycji, "nawet dobrych", mówi inny doradca, także anonimowo.

Podczas kampanii Obama kładł wielki nacisk na sprawy zagraniczne i wielokrotnie deklarował, że wycofanie wojsk z Iraku będzie "głównym priorytetem" jego prezydentury. Część doradców przyznaje jednak, że kryzys finansowy zmusił Obamę do przeszeregowania priorytetów i może przyczynić się do tego, że niektóre inicjatywy zagraniczne zejdą na dalszy plan.

Entuzjastyczna reakcja zagranicy na wynik wyborów może jednak pomóc Obamie we wzmocnieniu sojuszy, o czym często mówił podczas kampanii. Jeszcze bardziej pomogłaby w tym zmiana tych elementów amerykańskiej polityki, które budziły powszechne potępienie świata, takich jak Guantanamo i techniki przesłuchiwania więźniów. Obama mówił podczas kampanii, że więzienie Guantanamo powinno być zamknięte, a zatrzymani przejęci przez wojskowy wymiar sprawiedliwości. Obiecał również stworzenie międzynarodowej koalicji na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych.

1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się