Menu Region

Amerykanie masowo głosowali na ikonę i wizję

Amerykanie masowo głosowali na ikonę i wizję

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Tomasz Pompowski, korespondencja z USA

Prześlij Drukuj
O zwycięstwie Baracka Obamy zadecydował głównie argument rasowy. Tak. W okręgach wyborczych, które zdominowane są przez czarnych, zanotowano frekwencję wyższą niż w poprzednich wyborach. I tylko tam.
W podwaszyngtońskiej miejscowości Rockville kolejka do jednego z lokali wyborczych ustawiła się już o 4 rano, trzy godziny przed rozpoczęciem głosowania.

- Przyszłam z dziećmi, żeby im pokazać, jak głosuję w dziejowym momencie - mówiła Hope z Rockville. Podobnie też czarni stanowili większość w wyborach przedterminowych. W wyborach wzięło udział 118 mln Amerykanów, a więc mniej niż w 2004 r., kiedy do urn poszło 124 mln. O zwycięstwie Obamy w kluczowych trzech stanach zdecydowały trzy grupy wyborców.

Najmłodsi, którzy głosowali pierwszy lub drugi raz. Niemal 90 proc. z nich głosowało na Obamę w Pensylwanii i New Hampshire. Zagłosowali też ci, którzy uważali, że McCain będzie kontynuował politykę Busha. W Ohio nieznaczna większość emerytów zagłosowała na Obamę. W Pensylwanii większość wyborców stanowili ci, dla których poparcie Obamy dla subsydiów do uprawy etanolu było głównym argumentem.

Tylko 3 proc. z nich zagłosowało na McCaina. We wszystkich stanach na Obamę zagłosowali zwolennicy Hillary Clinton, ponad 70 proc. w każdym. We wszystkich tych stanach ważny był głos chrześcijan - protestantów i katolików. Jednak nie wystarczył, by zagrozić Obamie.

- Z analizy wyników wyborów wynika, że Ameryka jednak skłania się bardziej ku socjalistycznemu modelowi i chce odejść od wolnego rynku z minimalnym udziałem państwa - komentuje politolog Francis Fukuyama. - Niewątpliwie Amerykanie chcą też zmiany w polityce zagranicznej - dodaje.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się