Menu Region

Opel ma oczy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Jerzy Iwaszkiewicz

Prześlij Drukuj
W nowym Oplu Insignia, ładnym i tak eleganckim jakby to nie był Opel, zamontowano kamery, które czytają znaki drogowe.
Na razie, na początek, odczytują ograniczenia szybkości oraz zakaz wyprzedzenia, ale nie można wykluczyć, że na polski rynek przygotują model, który będzie widział więcej i sygnalizował, że za rogiem stoją policjanci. Wszystko zresztą się zmienia, policjanci nie stoją już w krzakach tylko pod kościołami, gdzie nikt się nie dziwi, że wyciągają ręce po pieniądze.

Opel ma oczy i są to dobre oczy. Kiedy zobaczą ograniczenie szybkości, to na tablicy zegarów zapalają się lampki. Nowy Opel Insignia ma też parę innych urządzeń, które ułatwiają prowadzenie samochodu. Rozbudowano np. system AFL, czyli oświetlenie.

Dodatkowe światła zapalają się automatycznie w zależności od drogi, świecą albo na bok, aby łatwiej można było zobaczyć pijanego rowerzystę, ale też zapalają się na autostradzie i gasną kiedy jest jaśniej. Wszyscy szukają sposobów, aby kierowcy było łatwiej. W Japonii jeździłem na torze Hondy, na którym samochód sam się prowadził.

Na fotelu kierowcy nie było nikogo, siedziałem obok, a kierownica kręciła się sama. Najeżdżaliśmy na mur, krzyczałem Japoniec hamuj, chociaż tam nie było żadnego Japońca, tylko w ostatniej chwili samochód sam zahamował. W USA z kolei są już eksperymentalne odcinki autostrad gdzie kierowca w ogóle nie jest potrzebny. Może czytać książkę, a samochód sam jedzie prowadzony elektronicznymi czujnikami zamontowanymi w jezdni.

Postęp jest ogromny. Większość samochodów ma już system kontroli trakcji, komputery hamują albo dodają gazu, aby samochód nie wpadł w poślizg. W nowym terenowym Fordzie Kuga zamontowano urządzenie, które wyłącza silnik, jeżeli kierowca zbyt gwałtownie szarpnie kierownicą.

Wszystko to jednak ma swoje drugie dno. Psycholog dr Dorota Bąk-Gajda z Instytutu Transportu Samochodowego twierdzi, że kierowcy czują się coraz bardziej rozproszeni. Kierowca powinien się skupić wyłącznie na prowadzeniu samochodu, a tu ze wszystkich stron dochodzą nowe bodźce.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się