Menu Region

Chcemy jeździć na światłach

Chcemy jeździć na światłach

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

AT

5Komentarzy Prześlij Drukuj
Sześciu na dziesięciu Polaków uznaje konieczność jazdy samochodem z włączonymi światłami przez cały rok. Przeciwko jest 35 proc. kierowców.
Z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP wynika, że częściej zwolennikami całorocznego używania świateł są kierowcy jeżdżący autem codziennie lub prawie codziennie (64 proc.), a także osoby, które w ogóle nie prowadzą samochodu (65 proc.).

Najmniej przekonani do takiego rozwiązania są z kolei kierowcy siadający za kółkiem relatywnie rzadziej (kilka razy w miesiącu). W tej grupie niespełna połowa (49 proc.) uznaje konieczność jeżdżenia na światłach przez cały rok.


Ponad dwie trzecie ankietowanych jest zdania, że używanie świateł przez cały rok zwiększa bezpieczeństwo pieszych. Przeciwnego zdania jest co czwarty badany.

- Wyniki badania potwierdzają pozytywne nastawienie Polaków do obowiązku jazdy samochodem z włączonymi światłami w ciągu dnia przez cały rok. Tym samym bezprzedmiotowa staje się, jeszcze niedawno bardzo gorąca, dyskusja polityków na temat słuszności wprowadzonej kiedyś zasady postępowania uczestników ruchu drogowego.

Polacy w większości są przekonani o tym, że włączanie świateł mijania jest konieczne, gdyż ma znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach - mówi Magdalena Sawińska z TNS OBOP.

Od 16 października 2009 r. wszystkie nowe samochody osobowe sprzedawane w Unii Europejskiej będą standardowo wyposażane w światła do jazdy dziennej.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

5

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

światła nie sa potrzebne

+4 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zbuntowany polak (gość)  •

witam!!!moim zdanie nie powinniśmy jezdzić na swiatłach . nasze państwo jest jednym z najbiedniejszych w uni europejskiej konimy cenami a czemu nie wypłatami chociażby do naszych zachodnich sąsiadów!!! najpier niech dobrze oznakuja drogi usuna wszystkie dziury a potem wymyślaja durne przepisy wyłączmy światła ratujmy świat przed globalnym ociepleniem!!!!!!!!!!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

CO mają badania do rzeczywistości?

+4 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Henryk Kwiatek (gość)  •

Badanie wskazało jednoznacznie, że ludzie myślą, że... Czy fakt, że ileś osób uważa jest wystarczającym dowodem (czy choćby przesłanką), że tak jest?
Palenie świateł powoduje, że jesteśmy lepiej widoczni. To chyba bezsprzeczne. Czy to natomiast bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo? Wątpię. W sytuacji kiedy wszyscy mają obowiązek jazdy na światłach, to piesi lub rowerzyści lub inni uczestnicy ruchu powinni uważać. W rezultacie kierowcom wydaje się, że nie muszą uważać. Ztego co wiem nie ma badań.. to wszytko jest wróżenie z fusów

odpowiedzi (0)

skomentuj

światła dzienne

+3 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gawot (gość)  •

Rozpoznanie pojazdu w ruchu niewątpliwie podnosi komfort prowadzenia samochodów, co nie musi znajdować bezpośredniego odbicia w statystykach wypadkowości. Poważnym argumentem ekologicznym jest wyraźne zwiększenie zużycia paliwa. Sprawdziłem to na kilku samochodach osobowych w ciągu dwóch lat. Zainstalowałem światła dzienne (reflektory halogenowe 2x6W z certyfikatem) oraz wymieniłem żarówki konwencjonalne w światłach pozycyjnych, oświetlenia tablicy i stopu na ekwiwalentne żarówki LED. W dwóch samochodach po takiej modernizacji roczne zużycie paliwa wyraźnie zmalało. Przeciętnie na jednym tankowaniu "do pełna" można było przejechać około 50 km więcej, niezależnie od pojemności skokowej silnika (Corsa, F.Mondeo). Średnie zużycie paliwa nawet nieco spadło w stosunku do czasów, kiedy w okresie wiosenno-letnim jeździło się bez świateł!
To bardzo dobrze, że nowe samochody będą wyposażane fabrycznie w światła dzienne.

odpowiedzi (0)

skomentuj

światła mijania

+3 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

adinet (gość)  •

I tu przyjacielu mylisz się. Pojazd z włączonymi światłami jest przeze mnie i moich kolegów lepiej zauważalny nawet w ciągu dnia (wiem że jest w ruchu, nawet jeżeli stoi przy jezdni). Te światła pary razy uratowały mnie przed wypadkiem (kolizją), bo niektórzy uważają że są sami na drodze. Również uważam sie za przeciętnego kierowcę, ale w tym przypadku statystyka jest bezwzględna.

odpowiedzi (0)

skomentuj

światła mijania

+3 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

lion (gość)  •

Moim zdaniem te badania są nieobiektywne wręcz nieprawdziwe,robione na potrzeby zwolenników wprowadzonych nakazów.Przeciętny kierowca jest innego zdania ,mianowicie powinno światła włączać się przy złej widoczności spowodowanej mgłą,gwałtownymi opadami deszczu czy śniegu.Ponadto w porze od zmroku do świtu.Jazda z włączonymi światłami mijania w lipcu,w południe ,przy bezchmurnej pogodzie ,nic nie daje.

odpowiedzi (0)

skomentuj