Menu Region

Rząd zwiększy wydatki na walkę z bezrobociem

Rząd zwiększy wydatki na walkę z bezrobociem

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Joanna Pieńczykowska

Prześlij Drukuj
Nawet 5 mld zł polski rząd chce dodatkowo przeznaczyć na walkę z bezrobociem w najbliższych latach - dowiedział się dziennik "Polska". - Te pieniądze już są. Tyle wyniesie na koniec przyszłego roku nadwyżka na kontach Funduszy Pracy i Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak.
W tej chwili wydatki na walkę z bezrobociem wynoszą ok. 2,5 mld zł rocznie. Według prognoz NBP, stopa bezrobocia w przyszłym roku wzrośnie z 8,9 do 9,9 proc.

Dodatkowe środki będą wykorzystane m.in. na podniesienie od 2010 r. zasiłków dla bezrobotnych do 717 zł, wzrost wysokości stypendiów dla osób, które chcą się przekwalifikować, dopłaty na dojazdy poza miejsce zamieszkania, zachęty finansowe dla przedsiębiorców zatrudniających osoby powyżej 50. roku życia.

Organizacje przedsiębiorców uważają, że rząd powinien podjąć bardziej radykalne kroki. Proponują, by ułatwić zaciąganie kredytów dla firm, np. poprzez wprowadzenie gwarancji rządowych dla banków.
- W tej chwili banki udzielają ich bardzo niechętnie, w efekcie wielu firmom grozi upadek. Jako pierwsi odczuli to deweloperzy - mówi Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych.

Rządy wielu państw przygotowują podobne pakiety działań.

Francja Prezydent Nicolas Sarkozy zapowiedział m.in., że państwo będzie subsydiować tworzenie większej niż do tej pory liczby miejsc pracy w regionach. Zamiast 230 tys. powstanie ich 330 tys. Zwalniani pracownicy małych firm będą mieli rok na przekwalifikowanie się, a państwo wypłacać będzie im w tym czasie 100 proc. dotychczasowej pensji.

Hiszpania Rząd Hiszpanii zamierza wysupłać 2,6 mld euro na walkę z bezrobociem. Osoby, które stracą pracę, przez dwa lata będą mogły spłacać tylko połowę raty kredytu hipotecznego. Szacuje się, że skorzysta z tego nawet 500 tys. rodzin. Zapowiedziano także ulgi fiskalne dla firm zwiększających zatrudnienie oraz dla oszczędzających na mieszkania.

Niemcy Rząd w Berlinie wyłoży 50 miliardów euro. Pieniądze zostaną wydane na ulgi podatkowe dla pracodawców, pożyczki i zwiększenie wydatków na infrastrukturę oraz na dodatkowe zasiłki dla bezrobotnych.

Dodatkowe pieniądze z budżetów mają ograniczyć społeczne skutki zbliżającego się spowolnienia gospodarczego i sprawić, że będzie ono łagodniejsze.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się