Menu Region

Wiceszef MSW: Nie ma planów systemowej likwidacji...

Wiceszef MSW: Nie ma planów systemowej likwidacji posterunków policji

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

PAP

PAP

19Komentarzy Prześlij Drukuj
W latach 2009-2011 zlikwidowano sto posterunków policji. Od początku 2012 r. zlikwidowano dwa posterunki; obecnie jest ich 698. Ani KGP, ani MSW nie planują systemowej likwidacji posterunków policji - zapewnił w czwartek w Sejmie wiceszef MSW Michał Deskur.
Deskur odpowiadał na pytania posłów PiS: Jarosława Zielińskiego i Ewy Malik. W ich ocenie w niektórych gminach podjęto "nieuzasadnione i szkodliwe" decyzje o likwidacji jednostek policji. Jak powiedziała Malik, likwidacja tych placówek jest nieodpowiedzialna. "To kontrowersyjna reforma organizacyjna" - powiedziała posłanka PiS. Oceniła, że zmiany wprowadzane są z zaskoczenia, bez konsultacji z samorządem lokalnym.


Z informacji przedstawionej przez Deskura wynika, że obecnie w 698 policyjnych posterunkach na terenie całego kraju pracuje około 5 tys. funkcjonariuszy. "Stanowi to wyłącznie 5 proc. etatów w policji. Analiza dotycząca przydatności wszystkich posterunków jest prowadzona od wielu lat i nie jest decyzją podjętą w tym roku. Dokonane zmiany w ostatnich latach nie skutkowały, co do zasady, uszczupleniem liczby policjantów pracujących na danym obszarze" - powiedział Deskur.

Jak wyjaśnił, przekształcenie sieci posterunków dokonywane jest na podstawie m.in. analiz zagrożenia przestępczością, czasu reakcji policji na zgłoszenie o zdarzeniu, a także ponoszonych kosztów. "Dopiero w oparciu o wyniki przeprowadzonych badań podejmowane są decyzje o przeprowadzeniu ewentualnych zmian organizacyjnych w policji" - powiedział Deskur.

Wiceminister podkreślił, że w wielu posterunkach pracuje po kilku funkcjonariuszy. "Biorąc pod uwagę usprawiedliwione nieobecności funkcjonariuszy, np. urlopy, szkolenia czy zwolnienia lekarskie, należy obiektywnie stwierdzić, że ta struktura nie musi być w pełni optymalna. Utrzymanie mało skutecznych struktur policji może również wpływać na wydłużenie czasu reakcji funkcjonariuszy na zgłoszenie" - powiedział Deskur.

Zapewnił, że przekształcenie 2-3 posterunków na danym ternie, które nie pracują w systemie całodobowym, na komisariat funkcjonujący 24 godziny na dobę, zwiększy bezpieczeństwo obywateli. "Z badań przeprowadzonych przez policję wynika, że dla społeczeństwa, dla którego telefonia komórkowa jest coraz bardziej powszechna, istnienie lokalnego posterunku odgrywa coraz mniejszą rolę. To nie istnienie posterunku, lecz faktyczna obecność patroli zwiększa realny poziom bezpieczeństwa obywateli" - powiedział Deskur.

Na początku maja podczas posiedzenia sejmowej komisji spraw wewnętrznych szef MSW Jacek Cichocki zapewniał, że do tej sprawy trzeba podejść elastycznie i m.in. przeanalizować, czy dany posterunek rzeczywiście spełnia swoje zadania. Zastrzegł równocześnie, że przy likwidacji tych placówek konieczne jest branie pod uwagę także środków zainwestowanych przez samorząd.

Komendant główny policji Marek Działoszyński podkreślał, że tak naprawdę tylko komendy powiatowe i miejskie mogą zapewnić całodobowe dyżury policyjne i przyjmują telefony alarmowe. "Nie chcemy zabrać z danego obszaru policji czy tego radiowozu, który samorząd kupił. Nie chcemy oddalać możliwości sprawnej obsługi obywateli. Chcemy tam np. pozostawić punkt przyjęć interesantów, tak by obywatele nie musieli np. na przesłuchanie jechać do komendy miejskiej czy powiatowej" - mówił wówczas komendant. Jak zaznaczył, celem kierownictwa policji nie jest likwidowanie posterunków, a przenoszenie ciężarów np. na patrole mobilne.
19

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Deskur p...doli

+20 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

niebieski (gość)  •

Nie KGP i KWP bo to psiaki z podkulonymi ogonami są ,tylko takich baranów jak cichocki i jakiś deskur mają wladze w KGP i KWP włażą im w d*** ,i zrobią wszystko dla szlifów

odpowiedzi (0)

skomentuj

DYNAMIKA

+17 / -18

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

xyz (gość)  •

Szczególnie czas reakcji jest"psudo naukowo - realistycznym" miernikiem. Jeżeli średnia wyniosła by 2 min. to za rok żądano by jednej minuty. Gratulację dla tego co wymyślił dynamikę ,a tylko gratulacje, bo premię pewnie przytulił niemałą.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Policja

+21 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Policjant (gość)  •

Tych z KGP i KWP wy-bać ba pysk tam tylko darmozjady siedzą i cyferki zliczają a na froncie ludzi brakuje. Mądrale z KGP i KWP niech zabezpieczają EURO dostaną w pysk na takim meczu lub interwencji to szybko zobaczą jak to jest pracować na linii.

odpowiedzi (0)

skomentuj

kom

+19 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

? (gość)  •

MAJĄC MNIEJ ZROBIMY WIECEJ KTO TO POWIEDZIAŁ

odpowiedzi (0)

skomentuj

Oszczędności

+52 / -49

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

tryk (gość)  •

W dzisiejszych czasach jednostka Policji która nie jest czynna 24 godz. na dobe wg. mnie jest mało efektywna. Jestem za tym żeby w zamian dwóch lub trzech posterunków zrobic komisariat 24h. Tylko niech to będzie w sposób normalny czyli etaty dyżurnych, kierowników i detektywów, a nie jak to przeważnie bywa robi sie komisariat okrojony z etatów a wszystkie grupy specjalistów i te troche lepsze zabiera sie do |KMP lub KPP żeby posadzić swoich przydu.... przy takich reformach nikt z kierownictwa jednostek nadrzędnych nie myśli o społeczeństwie czy zwykłych policjantach tylko o swoim interesie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ale ściema!

+51 / -52

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kol (gość)  •

O czym mowa?! To ściema! Motywem zmian są tylko i wyłącznie pseudo oszczędności.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Brednie

+22 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

asdf (gość)  •

1. Brakuje im ludzi do obsadzenia etatów
2. Zlikwidowany Posterunek = mniej potencjalnych zgłoszeń z uwagi na odległość do bliższej jednostki
3. Chęć wykazania oszczędności, nie ważne że kosztem bezpieczeństwa obywateli

odpowiedzi (0)

skomentuj

Asceptyk

+26 / -15

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

hankok (gość)  •

statystyka, statystyka, statystyka.... w tym miesiącu potrzebne są sprawy n/n i bcp no i brakuje kilku wszczęć a najlepiej jakbyście oddali jakąś wieloczynówkę z pg- tak jest pod koniec miesiąca a nie mówiąc już o kwartałach, półroczu czy końcu roku. Szafowanie liczbami, słupkami...wstyd! Nie ważny jest obywatel ani jego problemy, liczy się miernik. Patrząc z drugiej strony przeciętny pokrzywdzony też ma nas w d....ie i myśli, że on jest najważniejszy bo płaci podatki. Mam nadzieję że gdy będziemy w wieku 60 lat to po pieszym pościgu za 16 letnim złodziejem będą dalej o nas pisać, że złapalim ich na gorącym uczynku a zatrzymanie wspólników jest kwestią czasu.... już brakuje starych doświadczonych glin bo odchodzą gdyż są tłamszeni przez starych sb-ków albo co gorsza przez młodych otępiałych "reformatorów" OBYWATELU! LARUM GRAJĄ!

odpowiedzi (0)

skomentuj

posterunek

+28 / -21

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

emeryt (gość)  •

na moim terenie był plan ,aby dwa posterunki połączyć z innym komisariatem.wtedy rejon działania tego komisariatu obejmował by prawie połowę powiatu.etatów miało być ok 40.a skończyło się na tym że z komisariatu zrobili posterunek i teraz w nocy interwencje na terenie działania trzech posterunków załatwia kpp ,gdzie w służbie są średnio trzy radiowozy i to jest reforma,pogratulować.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Posterunek

+25 / -24

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Paweł (gość)  •

haha śmieszne, punkt przyjęć interesantów to bardzo śmieszne. U nas takowy też jest, gdzie dzielnicowy pewnie nie wie gdzie ma do niego klucze hehe W posterunkach robi się wszystko, zapiepsza się za wszystkich! Mobilność patroli hehehehe patrolówka pojedzie na zdarzenie, powie że to wykroczenie, przyjedzie dzielnicowy i powie, że to przestępstwo - wówczas przyjedzie dochodzeniowiec, który wezwie technika. I to ma być oszczędność!!!! W posterunku czy to dochodzeniowiec, czy to patrolowiec wszyscy robią wszystko od patrolówki poprzez dzielnicę, dochodzeniówkę aż po ruch drogowy bo komendy wymyślają różne bzdurne akcje, żeby podbudować sobie statystyki, a że my mamy zapieprz w papierach i uciekają terminy to nikt się nie patrzy, naj;lepiej żeby dużo wylegitymowanych było lub pojazdów. Ale kiedyś to wszystko padnie i wszyscy na górze obudza się z ręką w nocniku- oby jak najprędzej!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »