Menu Region

Nasz zapach jak odcisk palca

Nasz zapach jak odcisk palca

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Konrad Godlewski

Prześlij Drukuj
Zapach każdego z nas jest unikalny i pozostaje taki niezależnie od naszej diety - wynika z badań amerykańskich naukowców Monell Center w Filadelfii.
Uważają oni, że odkrycie można wykorzystać przy identyfikacji poszczególnych osób. Ludzie podobnie jak inne ssaki posiadają swój zapachowy "odcisk palca". Decyduje o nim unikalna mieszanka tzw. lotnych substancji organicznych (VOC) zawartych w wydzielanych przez nasze ciało płynach - w pocie oraz w moczu.

Ta mieszanina jest z kolei zdeterminowana przez nasze geny z tzw. zespołu zgodności tkankowej (MHC).
Skład potu, a tym samym zapach, ulega jednak zmianie za sprawą m.in. diety. Na przykład czosnek potrafi w znaczący sposób odmienić naszą woń. Uczeni postanowili zatem sprawdzić, czy zmiana diety pozwala ssakom skutecznie zamaskować zapachową tożsamość.

W tym celu wytrenowali myszy, które miały rozpoznawać inne zwierzęta swego gatunku po zapachu moczu. Próbki różniły się zarówno pod względem profilu MHC, jak i pod względem diety. Okazało się, że myszy bez większych problemów rozpoznawały tego samego osobnika bez różnicy, czym był karmiony. - Zapachowe odciski palców są skuteczną metodą identyfikacji - podsumowuje Jae Kwak, chemik z Monell Center.

By stworzyć wiarygodną metodę rozpoznawania ludzi wyłącznie po zapachu, naukowcy będą teraz musieli przyporządkować genetyczne markery MHC do konkretnych nut zapachowych w naszym pocie lub moczu.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się